Μπαρτσελόνα: O παίκτης που θα κάνει ευτυχισμένο τον Τσάβι το καλοκαίρι
Rai Sport: Η Νάπολι βρήκε τον ιδανικό προπονητή για την αντεπίθεσή της
Μπαρτσελόνα: Το μελλοντικό της 6αρι έρχεται από τη Masia
Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Γαλλία

Νίκη με αυτογκόλ για τους Παριζιάνους

Η Λυών με δύο αυτογκόλ έδωσε τη νίκη και τους 3 βαθμούς στην ασταμάτητη Παρί Σεν Ζερμέν.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής για το Γαλλικό πρωτάθλημα η Παρί Σεν Ζερμέν υποδέχτηκε την Λυόν σε ένα παιχνίδι που περιμέναμε ένα πολύ όμορφο ποδόσφαιρο αλλά τελικά επικράτησε η ποιότητα της Παρί, όπως ήταν και αναμενόμενο.

Ο αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο μπορούμε να μιλάμε για μία πρωτοκαθεδρία της Παρί, η οποία παρατάχθηκε με όλους τους αστέρες της. Συντριπτική η κατοχή των Παριζιάνων με 68% έναντι 32% των φιλοξενούμενων, πράγμα όμως που δεν οδήγησε σε κάποιο γκολ μιας και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Ημίχρονο χωρίς φάσεις, καθώς στη συνέχεια η Λυών εξισορρόπησε την πίεση, που σίγουρα περιμένουμε περισσότερα και από τις δύο πλευρές.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν φυσικό η Παρί πίεσε για να πετύχει το γκολ, όμως έβρισκε μπροστά της μία πολύ καλά δουλεμένη άμυνα της Λυών. Καθώς ο Έμερι έβλεπε ότι η ομάδα του δεν μπορούσε να πετύχει γκολ άλλαξε το σύστημά του κάνοντάς το πιο επιθετικό, κάτι το οποίο βοήθησε την ομάδα ακόμα και με έμμεσο τρόπο.

Η πίεση επέδωσε καρπούς και η Παρί έστω και με δύο αυτογκόλ (Μαρσέλο ΄75 και Μορέλ ΄86) μπόρεσε και πήρε την νίκη και παρέμεινε αήττητη αλλά και στην κορυφή της βαθμολογίας του Σαμπιονά. Τελικό αποτέλεσμα Παρί Σεν Ζερμέν και Λυών 2-0.