ΟΡΙΣΤΙΚΟ: Τέλος από την Ντόρτμουντ ο Ρόις το καλοκαίρι!
Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Η Τσέλσι βρήκε τον αντικαταστάτη του Τιάγκο Σίλβα!
Μπαρτσελόνα: Ο Τσάβι βρήκε τον «μαέστρο» που έψαχνε!
Άρσεναλ

«Διπλό» από τη… Χιλή και έπιασε Τότεναμ η Άρσεναλ!

Σπουδαία νίκη με 3-2 πήρε η Άρσεναλ στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Πρέμιερ Λιγκ.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά και έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι.

Πρώτη απείλησε η Κρίσταλ Πάλας αλλά χωρίς αποτέλεσμα αφού το σουτ του Καμπαγέ έφυγε λίγο άουτ.

Η Άρσεναλ απάντησε άμεσα και παρά τις χαμένες ευκαιρίες των Τζάκα (20′) και Λακαζέτ (25′), ο Μουσταφί βρήκε δίχτυα με κοντινό πλασέ στο 25ο λεπτό του αγώνα.

Οι «κανονιέρηδες» συνέχισαν να απειλούν αλλά τόσο ο Οζίλ στο 30′ όσο και οι Λακαζέτ (35′) και Τζάκα (39′) δε βρήκαν στόχο στις προσπάθειές τους.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 49′ όταν ο Τάουνσεντ έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο τελείωμα έγραψε το 1-1.

Η Άρσεναλ όμως δεν το έβαλε κάτω και στο 62′ βρήκε εκ νέου δίχτυα με τον Σάντσεζ να τελειώνει ιδανικά τη φάση.

Ο Χιλιανός αστέρας έβαλε για δεύτερη φορά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από όμορφη μπαλιά του Ουίλσιρ.

Οι Λονδρέζοι είχαν ακόμα μία ευκαιρία να πετύχουν τέταρτο γκολ με τον Μπεγερίν όμως να αστοχεί στο 82′.

Ένα λεπτό μετά, ήταν η σειρά του Ζαχά να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση και να απολέσει μία σημαντική ευκαιρία για να μειώσει.

Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Τόμκινς στο 89ο λεπτό του αγώνα.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Άρσεναλ πήρε το σπουδαίο τρίποντο της νίκης.