Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Ποστέκογλου: «Πλέον οι διαιτητικές αποφάσεις παίρνονται σε αίθουσες και όχι στο γήπεδο»
Αρχόντισσα η Σίτι στο Νότιγχαμ! (vid)
Απρόοπτο στη Σίτι με Έντερσον, μπήκε ο Ορτέγκα κι ο Γκουαρντιόλα «τρώει τα νύχια του» (vid)
O Αρτέτα κάλυψε τον Ράγια: «Τυχεροί που τον έχουμε! Έκανε μεγάλες επεμβάσεις!»
Αντιεπαγγελματίας Ντούμφρις, πικάρει με τον χειρότερο τρόπο τον Τεό Ερνάντες! (pic)
Άρσεναλ: Κατοστάρης ο Αρτέτα, πιο γρήγορος από τον Βενγκέρ
Η Μπάγερν έδωσε το σύνθημα ενόψει Ρεάλ: «Όλα στα κόκκινα!» (vid)
Home Page

“Ξεμπούκωσε” ενόψει ΑΕΚ η Μπάγερν! (vid)

Αγχωτική αλλά δίκαιη επικράτηση της Μπάγερν με 1-3 απέναντι στη μαχητική Βόλφσμπουργκ.

Στο Βολγκσβάγκεν Αρένα καλείται να βρει τον παλιό καλό της εαυτό η Μπάγερν του Κόβατς ο οποίος βρίσκεται πάνω στο σχοινί της απόλυσης μετά τα τελευταία αποτελέσματα.

Από την αρχή του αγώνα οι Βαυαροί δεν άφηναν τους γηπεδούχους να ανασάνουν παίζοντας καταιγιστικό ποδόσφαιρο που προσέφερε πολλαπλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Ο πιο επικίνδυνος ήταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι που προειδοποίησε 2 φορές πριν σκοράρει στο 30’ μετά από έξοχη πάσα που τον έβγαλε τετ α τετ βάζοντας μπροστά την ομάδα του Κόβατς.

Η συνέχεια κυμάνθηκε στο ίδιο τέμπο με τους πρωταθλητές Γερμανίας να επιχειρούν να βρουν το γκολ που θα σιγουρέψει το ματς αλλά μάταια καθώς οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Φουριόζοι μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι Βαυαροί πετυχαίνοντας άμεσα το 0-2 με τον Πολωνό να βάζει το γκολ που έδιωξε το άγχος από τους παίχτες και έβαλε δύσκολα στην Βολσφμπουργκ που κυνηγούσε διαρκώς το γκολ που θα την βάλει στο παιχνίδι.

Αυτό όμως που έμελλε να γίνει στο 57’ δεν το περίμεναν οι φιλοξενούμενοι… Ο Άριεν Ρόμπεν αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα και 6 λεπτά αργότερα η Βόλφσμπουργκ μείωσε σε 1-2 με τον Βεργκόστ.

Πάνω όμως που αγχώθηκε ο Κόβατς ήρθε ο Χάμες Ροντρίγκες και τελείωσε το ματς στο 72΄ γράφοντας το τελικό 1-3.

Συνθέσεις:

Βολφσμπούργκ: Καστέλς, Μπρουκς, Νότσε, Ρουσιγιόν, Γουίλιαμ, Άρνολντ, Γκέρχαρντ, Ρεξμπέκαϊ, Στέφεν, Μπρεκαλό, Γουεγκορστ.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Χούμελς, Σουλ, Κίμιχ, Αλάμπα, Τιάγκο, Μαρτίνεθ, Χάμες, Ρόμπεν, Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι.