Ατλέτικο Μαδρίτης: Η νέα εντυπωσιακή εντός έδρας εμφάνιση! (pic)
Μπάγερν: Ηχηρή απουσία ενόψει Ρεάλ – Θα κάνει πάρτι ο… Βινίσιους!
Ρούντιγκερ: «Τα.. έκανα πάνω μου μέχρι τα 15! Όλα τα έριχνα στο κρεβάτι»
Ο Ζιντάν μίλησε: «Ρεάλ VS Μπάγερν και το φαβορί είναι…»
Μονακό

Μια χαρά είχε η Μονακό…πάει κι αυτή (vid)

Δεν έχει σταματημό ο κατήφορος για την Μονακό! Ήττα-αποκλεισμός από την Μετς...

Η καταστροφική χρονιά για την Μονακό συνεχίζεται. Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να ταπεινωθούν και από την Μετς αποχαιρετώντας από νωρίς το Κύπελλο Γαλλίας. Η ομάδα από την δεύτερη κατηγορία προηγήθηκε με τον Χεν στο 32′, αλλά πριν το τέλος του ημιχρόνου ισοφαρίστηκε από τον Φαλκάο. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο τα όμορφα τέρματα των Γκακπά και Νιανέ χάρισαν την πρόκριση στους φιλοξενούμενους, βυθίζοντας σε σκέψεις τον Τιερί Ανρί.

Το παιχνίδι διεξήχθη με τις δύο ομάδες να ανακατεύουν αρκετά την τράπουλα. Από την μία η Μονακό έχοντας πάντα το μυαλό της στο πρωτάθλημα και την μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού. Από την άλλη η Μετς που φέτος εντυπωσιάζει στην κατηγορία της όντας 2η θέλησε να ξεκουράσει βασικά της πρόσωπα.

Αυτό οδήγησε την αναμέτρηση σε πολλά νέα πρόσωπα με δύο ομάδες χωρίς ιδιαίτερη ομοιογένεια. Πολλές λάθος μεταβιβάσεις, αλλεπάλληλα λάθη και από τις δύο και φάσεις εκατέρωθεν. Με την Μονακό να δείχνει από το ξεκίνημα πως δεν ήθελε και ιδιαίτερα την πρόκριση η Μετς πήρε πρωτοβουλία.

Πλήρης απογοήτευση από την Μονακό

Οι φιλοξενούμενοι με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ευτύχησαν να προηγηθούν με πανέμορφο τέρμα του Χεν ύστερα από τραγικό λάθος της άμυνας της Μονακό. Η ομάδα του Τιερί Ανρί ωστόσο δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με δράστη τον Ρανταμέλ Φαλκάο.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε ίδιος. Η Μετς με πίεση ψηλά κατάφερνε να κερδίζει μπάλες. Η Μονακό από την άλλη χαμένη στο γήπεδο, χωρίς πλάνο και όρεξη.

Με αυτά τα στοιχεία οι Μονεγάσκοι δεν θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση. Έτσι οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, με τον Γκάκπα να γράφει στο 62′ το 2-1 υπέρ της ομάδας του. Η πίεση των γηπεδούχων με σκοπό νέα αντίδραση δεν ήρθε ποτέ, με την Μετς να πυροβολεί ξανά. Στο 74′ ο Νιανέ με όμορφο τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 3-1 χαρίζοντας στην ομάδα του την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.