Μπαρτσελόνα: Με πρωταγωνιστή τον Λεβαντόφκσι κέρδισε και την άμυνα της
Άμυνα για κλάματα η Μπαρτσελόνα χάρισε δυο γκολ στη Βαλένθια (vid)
Μόνο έναν παίκτη θέλει τόσο πολύ ο Τσάβι για την επόμενη σεζόν στην Μπαρτσελόνα!
Γκιουλέρ: «Πήγα στη Ρεάλ για να γίνω ο διάδοχος του Μόντριτς»
Ο Σάκα πρώτα έβγαλε ασίστ και μετά γέλαγε μπροστά στους οπαδούς της Τότεναμ! (vid)
Λεβαντόφσκι: «Άξιζα Χρυσή Μπάλα! Αυτοί είναι οι δύο κορυφαίοι της φετινής σεζόν»
Ο Νταβίντ Λουίζ ταπείνωσε τον Κάραγκερ: «Αστείο! Δεν πήρες ποτέ τίτλο, αλλά…»
Ακραία πρόβλεψη Ματέους: «Ρεάλ κόντρα στην Μπάγερν! Έχουμε φαβορί….»
Η τεχνολογία μίλησε – Εκεί θα καταλήξει ο τίτλος της Premier League… και η τελική βαθμολογία!
Έκτακτο: Οριστική συμφωνία της Λίβερπουλ – Έπεσαν υπογραφές! (pic)
Ηχηρές αποχωρήσεις σε Ίντερ και Μίλαν – Χαιρέτησαν οι πρώτοι δύο!
«Μικρή» η Μπάγερν μπροστά στη… Ρεάλ – Η δήλωση Τούχελ τους ξέρανε!
Θα μας τρελάνει ο Τιάγκο Σίλβα – Βρήκε νέα ομάδα… και λέει το «ναι»!
Μπαρτσελόνα ξύπνησες – «Άρρωστη» ανανέωση στον νέο… Πουγιόλ!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Θεϊκο παιχνίδι, “διαβολικό” φινάλε (vid)

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι με 5 γκολ, ανατροπή και ένα χαμένο πέναλτι, η Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-2 της Σαουθάμπτον και επέστρεψε στην τετράδα.

Απίθανος αγώνας στο “Ολντ Τράφορντ”. Μετά από μία ανατροπή, 5 γκολάρες και ένα χαμένο πέναλτι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 3-2 τη Σαουθάμπτον, με πρωταγωνιστές τους Ρομέλου Λουκάκου και Αντρέας Περέιρα. Έτσι, εκμεταλλεύθηκαν την ισοπαλία της Άρσεναλ με την Τότεναμ και μπήκαν ξανά στην τετράδα της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς και έχασαν μια καλή ευκαιρία στο 3ο λεπτό. Ο Λουκάκου βρήκε λίγο χώρο και έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Γκαν απέκρουσε. Κόντρα στη ροή του ματς, οι “Άγιοι” πήραν προβάδισμα. Στο 26′ ο Όστιν πάσαρε την μπάλα στον Βάλερι κι αυτός αφού κοντρόλαρε, κεραυνοβόλησε τον Ντε Χέα για το 0-1. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι “Κόκκινοι Διάβολοι” προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους ο μεταμορφωμένος Αντρέας Περέιρα συνέβαλε τα μέγιστα στην ανατροπή της ομάδας του. Αρχικά, στο 53′ οι παίκτες του Σόλσκιερ αναπτύχθηκαν υποδειγματικά και η μπάλα έφτασε στον Βραζιλιάνο από πάσα του Νταλότ και με τρομερό μακρινό σουτ νίκησε τον Γκαν για το 1-1. Μετά από πέντε λεπτά, το ματς γύρισε τούμπα. Ο 23χρονος χαφ έγινε δημιουργός αυτή τη φορά και πάσαρε στον Λουκάκου, που με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-1. Η απάντηση της Σαουθάμπτον ήρθε στο 75′. Ο Γουάρντ – Πρόους με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο αριστερό “Γ” του Ντε Χέα και έκανε το 2-2.

Η Γιουνάιτεντ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 90′ μετά από ακόμα μία πολύ καλή ομαδική προσπάθεια, ο Φρεντ έδωσε στον Λουκάκου κι αυτός με φοβερό πλασέ από το ύψος της περιοχής σημείωσε το τελικό 3-2. Μάλιστα, οι “Κόκκινοι Διάβολοι” είχαν ευκαιρία για ένα ακόμα γκολ, αλλά ο Γκαν απέκρουσε το πέναλτι του Πογκμπά στις καθυστερήσεις.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Γιουνάιτεντ ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 58 βαθμούς μετά από 29 αγωνιστικές. Από την άλλη πλευρά, η Σαουθάμπτον παρέμεινε 17η με 27 βαθμούς.