Πένθος στο ποδόσφαιρο: Πέθανε ο Σέζαρ Λουίς Μενότι
Ρόμα – Γιουβέντους: Όλα μοιρασμένα στο «Ολίμπικο», κοιτάζουν πίσω τους οι Ρωμαίοι (vid)
ΚΕΡΑΥΝΟΣ του Πέλκα από τα 30 μέτρα «χτύπησε» τον Γιαννιώτη! (vid)
Τεράστια νίκη η Άλκμααρ με «clutch» Παυλίδη και όνειρα για Champions League! (vid)
Λάρισα… εμπιστευτικό με Χρήστο Παπαδόπουλο να «οργώνει» την Ιταλία (vid)
Από την Premier League στον Παναθηναϊκό: Έκλεισε Μπάλντοκ το «τριφύλλι»!
«Τορπίλισε» τη Βιγιαρεάλ ο εορτάζων Δουβίκας και έσωσε τη Θέλτα! (vid)
Έδωσε δικαιώματα η Μίλαν, ατσαλάκωτη η Τζένοα στο «Σαν Σίρο» με ντεμπούτο Παπαδόπουλου (vid)
Ξέφρενο πάρτι στη Φρανκφούρτη η Λεβερκούζεν εν τη απουσία του Τσάμπι Αλόνσο! (vid)
Η Λίβερπουλ καθάρισε σαν (πασχαλινό) αυγό την Τότεναμ! (vid)
Σώζει τα προσχήματα η Τότεναμ στο «Άνφιλντ» με Σον και Ριτσάρλισον (vid)
Μαγική ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Έλιοτ και 4-0 η Λίβερπουλ! (vid)
Τέλος η ατυχία και η αστοχία για τον Σαλάχ: Σκόραρε κόντρα στην Τότεναμ! (vid)
Μαγική προσπάθεια από Σαλάχ: Το δοκάρι του στέρησε το γκολ της σεζόν! (vid)
Κιν εναντίον Χάαλαντ «Σαν κακομαθημένο παιδί κάνει…»
Τότεναμ

Τα καταφέρνει καλύτερα με 10 η Τότεναμ (vid)

Τα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα ήταν αρκετά για να γραφτεί η ιστορία του αγώνα της Τότεναμ με τη Σαουθάμπτον, με τους "Σπερς" να επικρατούν με 2-1 εντός έδρας.

Το πρώτο ημίχρονο έφτανε στην Τότεναμ για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σαουθάμπτον. Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο επικράτησε με 2-1 των “Αγίων” στο Λονδίνο, βάζοντας έτσι τέλος σε ένα διάστημα κακών αποτελεσμάτων. Μάλιστα, όλα αυτά έγιναν ενώ αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 31′, λόγω αποβολής του Οριέ.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήταν για τη Σαουθάμπτον. Στο 11ο λεπτό ο Χόιμπιεργκ βγήκε απέναντι από τον Γιορίς, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει, καθώς παραχώρησε κόρνερ. Στο 22′ η Τότεναμ απάντησε με το σουτ του Ντομπελέ να φεύγει ψηλά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα όμως, δεν αστόχησε. Ο Σον βρήκε ωραία τον συμπαίκτη του κι αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Μετά το γκολ όμως, η Τότεναμ φάνηκε να χάνει τη συγκέντρωσή της.

Αρχικά, είδε τον Οριέ να αποβάλλεται με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε τέσσερα λεπτά (27′-31′). Λίγο αργότερα, δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 39′ ο Γιορίς δεν απομάκρυνε ποτέ την μπάλα και ο Ινγκς την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-1. Όμως, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Στο 43′ μετά από αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Κέιν από τον Έρικσεν και ο Άγγλος με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, Όμως, τόσο η προσπάθεια του Γουόρντ – Πρόουζ (57′), όσο και του Ρέντμοντ (63′) σταμάτησαν στον πολύ καλό Γιορίς. Κάπως έτσι, η Τότεναμ πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη.