Τεν Χαγκ, Γιουνάιτεντ, Πότερ, Άγιαξ: Οι Άγγλοι πήραν το… μπλέντερ και τα ανακάτεψαν όλα!
Τζέιμι Βάρντι: Ο ζωντανός θρύλος της Λέστερ «διψάει» για Premier League!
Μπαρτσελόνα: Έκανε αμάν για τον διάττοντα αστέρα της και τώρα θέλει να τον ξαποστείλει!
Στατιστικά που «βουλώνουν» στόματα – Κουμάντο στα ημιτελικά κάνει η Ρεάλ και ο Κριστιάνο (pic)
Λέστερ: Οι… Πρωταθλητές επέστρεψαν στην Premier League!
Ατλέτικο Μαδρίτης: Η νέα εντυπωσιακή εντός έδρας εμφάνιση! (pic)
Μπάγερν: Ηχηρή απουσία ενόψει Ρεάλ – Θα κάνει πάρτι ο… Βινίσιους!
Η Λίβερπουλ θέλει το «μυαλό» της Ίντερ!

Τυπική διαδικασία (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου πέτυχε τέσσερα γκολ απέναντι στην Τσέλσι και πλέον θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με το όνειρο της ανατροπής και της πρόκρισης ξεκίνησε τον αγώνα απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου η Τσέλσι. Όνειρο το οποίο όπως ήταν φυσιολογικό ήταν πολύ δύσκολο να πραγματοποιηθεί. Η Μπάγερν έχει ένα μεγάλο προβάδισμα, αφού στο Stamford Bridge είχε επικρατήσει με σκορ 3-0. Οι Βαυαροί έδωσαν το τελευταίο επίσημο παιχνίδι τους στις 4 Ιουλίου, ενώ στις 31 του ίδιου μήνα αγωνίστηκε σε φιλικό παιχνίδι με την Μαρσέιγ, την οποία κέρδισε με 1-0.

Στο πρώτο μέρος η Μπάγερν μπήκε από την αρχή αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι και να πάρει από νωρίς τη πρόκριση. Τα κατάφερε αρκετά νωρίς με τον Λεβαντόφσκι να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 10ο λεπτό.

Το σκορ βέβαια δεν έμεινε εκεί καθώς οι Βαυαροί κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Αυτή τη φορά με τον Λέβα να δίνει την ασίστ και τον Πέρισιτς να χρίζεται σκόρερ.

Το μόνο που κατάφερε η Τσέλσι είναι να πετύχει το 2-1 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Άμπραχαμ. Ο Έμερσον σέντραρε στην περιοχή, ο Νόιερ έχασε τον έλεγχο και ο νεαρός στράικερ σκόραρε.

Στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι έριξε ρυθμούς. Προφανώς απογοητευμένη από το αποτέλεσμα. Αυτό ανάγκασε τους Γερμανούς να παίξουν πιο ήρεμα χωρίς άγχος και να δείξουν σημάδια του ταλέντου τους. Από μία τέτοια φάση προήλθε και το 3-1 για τους γηπεδούχους. Ο Λεβαντόβσκι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τολισό κινήθηκε στην καρδιά της περιοχής και με ωραίο πλασέ έγραψε το 3-1.

Και αφού σκόραραν όοι δεν θα μπορούσε να μην σκοράρει (όχι από πέναλτι) και ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι. Στο 84ο λεπτό ο Πολωνός θα κάνει το 4-1. Σέντρα του Οντριοθόλα, ο Λεβαντόβσκι κάνει την κίνηση στην περιοχή, πηδάει ψηλότερα απ’ όλους και κάνει το 4-1.