ΕΠΙΣΗΜΟ: Για πάντα στην Άστον Βίλα ο Έμερι – Υπέγραψε νέο τρελό συμβόλαιο! (vid)
Αντεπίθεση Τεν Χαγκ: «Ντροπή σας! Ναι ρε, πειράζει που πανηγυρίσαμε;» (vid)
Μπαρτσελόνα: Τα τρία «μεγάλα» ονόματα για τον πάγκο – Έτσι πάει για… αυτοκρατορία!
Ο Τσαλχάνογλου έβαλε τα κλάματα για το Scudetto της Ίντερ μέσα στο Σαν Σίρο (vid)
Μπαρτσελόνα: Στέλνει στην έξοδο τον Αραούχο με… τρόπο
Πήρε ανάποδες ο Μαρινάκης και μηνύει τον Γκάρι Νέβιλ
Βγαίνει από τη «ναφθαλίνη» ο Ντε Χέα και επιστρέφει στη La Liga
Μάντσεστερ Σίτι

Με τη Σίτι δεν κερδίζουν στο τέλος οι Γερμανοί (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 2-0 στον επαναληπτικό κόντρα στη Γκλάντμπαχ και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς απέναντι στη Γκλάντμπαχ με 2-0. Έτσι, οι «πολίτες» πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Σκόρερ για τους τυπικά γηπεδούχους αναδείχθηκαν οι Ντε Μπρόινε και Γκουντογκάν.

Κάθε αρχή και… εύκολη Σίτι

Στο χορτάρι, από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης η Σίτι θέλησε να αποδείξει ποιος είναι το αφεντικό. Και το κατάφερε. Στο 7′ ο Φόντεν απείλησε αλλά ο Σόμερ ήταν εκεί και κράτησε το μηδέν.

Στο 12ο λεπτό ήρθε το γκολ, με τον Μαχρέζ να βρίσκει τον Ντε Μπρόινε και εκείνον με φοβερό σουτ να κάνει το 1-0. Οι «πολίτες» όμως δεν έμειναν εκεί. Και πέτυχαν και δεύτερο γκολ.

Πριν καταλαγιάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 18′ ήρθε και το 2-0. Ο Γκουνταγάν έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το σφυροκόπημα της Σίτι συνεχίστηκε. Ωστόσο, το τρίτο γκολ δεν ήρθε μέχρι την ανάπαυλα. Στο 26′ ο Γκουντογκάν και στο 35′ ο Ντε Μπρόινε απείλησαν αλλά δεν νίκησαν τον Σόμερ.

Η μοναδική φάση που απείλησε η Γκλάντμπαχ ήταν στο 40′ όταν ο Εμπολό βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Φτωχό το δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στους ίδιους ρυθμούς χωρίς ιδιαίτερες φάσεις από τις δύο ομάδες. Το σκορ δεν επέτρεπε… όνειρα στη Γκλάντμπαχ και η Σίτι δεν ανέβασε στροφές για τρίτο γκολ.

Στο 66′ ήρθε η πρώτη αξιόλογη φάση στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Μαχρέζ έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και έτσι η Σίτι πήρε τη νίκη. Νίκη που της χάρισε και το εισιτήριο της πρόκρισης για τα προημιτελικά του θεσμού.