Έντιν Τέρζιτς: Προσωρινά… μόνιμος στην Μπορούσια Ντόρτμουντ
Γιουνάιτεντ: Ο Ράτκλιφ δίνει… λευκή επιταγή στον Ζιντάν
Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Ρεάλ Μαδρίτης και Παρί Σεν Ζερμέν θέλουν… δίδυμο – φωτιά από την Ίντερ!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Ατλέτικο Μαδρίτης

Σωστό… λιοντάρι η Μπιλμπάο κράτησε στο «μηδέν» την Ατλέτικο! (vid)

Επεισοδιακός αγώνας των Ατλέτικο και Μπιλμπάο στην Μαδρίτη, με τις δύο ομάδες να εξουδετερώνουν η μια την άλλη. Με 10 τελείωσαν το παιχνίδι οι «ροχιμπλάνκος».

Χωρίς την μαγική της «αστερόσκονη» κατέβηκε στην αναμέτρηση με την Μπιλμπάο η Ατλέτικο Μαδρίτης. Μετά από 90 λεπτά παιχνιδιού με τους Βάσκους, οι Μαδριλένοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάποια «απόδραση», όπως μας συνήθισαν στα τελευταία δύο παιχνίδια. Έτσι, το 0-0 τους αφήνει με μια λογική πικρία.

«Άσφαιρη» για περίπου 50 λεπτά η Ατλέτικο!

Ακίνδυνη για ένα ημίχρονο, η πρωταθλήτρια συνέχιση την κακή της παράδοση κόντρα στην Μπιλμπάο. Οι «λέοντες» αν και παραχώρησαν χώρο στην ομάδα του Σιμεόνε. Έπρεπε να περάσει ένα ολόκληρο ημίχρονο προτού δημιουργήσει μια αξιόλογη φάση η γηπεδούχος ομάδα.

Ο άνθρωπος που την έχει σώσει φέτος αρκετές φορές, Άνχελ Κορέα, προσπάθησε να επαναλάβει το ίδιο πράγμα (47′). Χωρίς αποτέλεσμα όμως. Μόλις 3 λεπτά αργότερα, ο Ινιάκι Γουίλιαμς άγγιξε και αυτός το γκολ, όμως δεν σκόραρε.

Πολλές αλλαγές χωρίς αποτέλεσμα από τον Σιμεόνε

Σε εκείνο το σημείο ο Σιμεόνε αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα, κάνοντας 4 αλλαγές μέχρι το 60′. Αλλαγές οι οποίες ωστόσο δεν έφεραν κάποιο αποτέλεσμα, μιας και η Μπιλμπάο άγγιξε ξανά το γκολ. Μέσα από την περιοχή ο Βιγιαλίμπρε (73′) προσπάθησε να σκορέρει, με την άμυνα της Ατλέτι να ανακόπτει το σουτ του.

Με τα λεπτά να λιγοστεύουν, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «κλέψουν» πάλι στο τέλος την νίκη. Στο 75′ χρειάστηκε η δύσκολη επέμβαση του Σιμόν στο σουτ του Γιορέντε για να αποτραπεί το γκολ. Ο Ισπανός διεθνής τερματοφύλακας έδιωξε την μπάλα στο δοκάρι, μετά το δυνατό σουτ του συμπατριώτη του.

Τα αίματα άναψαν στο 77′ όταν ο Ζοάο Φέλιξ χτύπησε στο πρόσωπο έναν  αντίπαλο του. Κάτι που έφερε και την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Έξαλλος, ο Πορτογάλος παραπονέθηκε και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα είδε την δεύτερη κίτρινη και έφυγε νωρίς για τα αποδυτήρια.

Πλέον με 10 παίκτες, οι «ροχιμπλάκνος» βρέθηκαν σε ακόμα πιο δύσκολη θέση. Και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Βάσκοι πήγαν να πάρουν το παιχνίδι! Ο Βιγιαλίμπρε από εξαιρετική θέση αστόχησε και έχασε την ευκαιρία για την ομάδα του. Η ισοπαλία με 0-0 δεν βόλεψε την Ατλέτικο, η οποία μπορεί να μείνει πίσω από τις Ρεάλ Μαδρίτης, Σοσιεδάδ και Βαλένθια. Αντίθετα, έστω και προσωρινά οι Βάσκοι πέρασαν στην 4η θέση της βαθμολογίας.