Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Primera División

Σοβαρή η Μπαρτσελόνα, υπέταξε τη Βαλένθια! (vid)

Η Μπαρτσελόνα αν και τα χρειάστηκε λιγάκι, εν τέλει απλοποίησε τα πράγματα και πήρε τη νίκη κόντρα στη Βαλένθια.

Στην επαναφορά των υποχρεώσεών της, η Μπαρτσελόνα ήταν συγκεντρωμένη και αποτελεσματική. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, τελικά νίκησε με 3-1 τη Βαλένθια στο «Καμπ Νου» και έδωσε παράταση στην παρουσία του Ρόναλντ Κούμαν στην τεχνική της ηγεσία. Σκόρερ των Καταλανών ήταν οι Φάτι, Ντεπάι και Κουτίνιο, ενώ για τους φιλοξενούμενος είχε ανοίξει το σκορ ο Γκαγιά.

Η Βαλένθια αποφάσισε να βάλει δύσκολα στην Μπάρτσα αρχικά, μιας και προηγήθηκε στο 5′ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Χοσέ Γκαγιά κι εκείνος την έστειλε συστημένη στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν με ωραίο δυνατό σουτ.

Η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε οκτώ λεπτά μετά. Ο νέος κάτοχος του Νο.10, Ανσού Φατί, ήταν αυτός που επέστρεψε την καρδιά στη θέση του Ρόναλντ Κούμαν. Ο 18χρονος άσος νίκησε τον Σίλεσεν με ιδανικό πλασέ έξω από την περιοχή των «νυχτερίδων». Ήταν το δεύτερο γκολ του νεαρού μεσοεπιθετικού της Μπαρτσελόνα έπειτα από εκείνο κόντρα στη Λεβάντε στα τέλη Σεπτέμβρη.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Μπαρτσελόνα

Ανατροπή με πέναλτι η Μπαρτσελόνα

Μέχρι να έρθει το δεύτερο γκολ της Μπάρτσα, δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση από τις δυο ομάδες. Ο Γκαγιά έγινε… μοιραίος για την ομάδα του ανατρέποντας τον Φάτι στην περιοχή. Ο διαιτητής Μανθάνο σφύριξε την εσχάτη των ποινών, με τον Μέμφις Ντεπάι να ολοκληρώνει την ανατροπή για τους «μπλαουγκράνα».

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε περισσότερη κινητικότητα γενικά, αλλά όχι αποτελεσματικότητα. Ο Φάτι στο 50’΄ανάγκασε τον Σίλεσεν σε τρομερή απόκρουση μετά από σουτ. Η Βαλένθια είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία της στο δεύτερο μέρος τρία λεπτά μετά. Η τύχη δεν ήταν με το μέρος της, καθώς το πλασέ του Γκόμες σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τερ Στέγκεν. Ο ίδιος παίκτης απείλησε και στο 84′ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ. Όμως, η μπάλα πέρασε σύρριζα από το άλλο δοκάρι του Γερμανου τερματοφύλακα.

Τελείωσε τη δουλειά ο Κουτίνιο, ντεμπούτο για Αγκουέρο!

Το 3-1 για την Μπαρτσελόνα ήρθε με σκόρερ τον Φίλιπε Κουτίνιο. Ο Ντεστ «χόρεψε» δυο αμυντικούς της Βαλένθια και σέρβιρε το γκολ στον Βραζιλιάνο ο οποίος σκόραρε από κοντά. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν φυσικά και η είσοδος του Κουν Αγκουέρο που έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα.