Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Primera División

Nίκη γεμάτη άγχος για Ρεάλ επί της Μπιλμπάο! (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έστω και δύσκολα έκαμψε την αντίσταση της Αθλέτικ Μπιλμπάο και διατηρήθηκε ασφαλής στο πρώτο σκαλί της βαθμολογίας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν εντυπωσίασε, αλλά πήρε το ζητούμενο απέναντι στη μαχητική Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι δυσκόλεψαν τους Μαδριλένους στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». Όμως, το γκολ του Καρίμ Μπενζεμά χώρισε τις δυο αντιπάλους, με τους γηπεδούχους να παραμένουν ασφαλείς στην πρώτη θέση της La Liga. Περιμένοντας γκέλα της Ατλέτικο Μαδρίτης…

Οι φιλοξενούμενοι δεν έπεσαν αμαχητί, δημιουργώντας ορισμένες φάσεις στα καρέ του Τιμπό Κουρτουά. Αλλά οι πρώτες ευκαιρίες ανήκαν στη Ρεάλ και στον Καρίμ Μπενζεμά. Ο Γάλλος διεθνής στράικερ μάλιστα, γνώρισε απίστευτη αποθέωση από το κοινό στο γήπεδο. Φώναζαν το όνομά του και ότι άξιζε ουσιαστικά τη Χρυσή Μπάλα. Ο ίδιος φαίνεται πως πήρε δύναμη από τον κόσμο και πρωταγωνίστησε στο ματς.

Μια αξιοσημείωτη φάση είχε εκτελεστή τον Τόνι Κρόος στο 39′, με το δυνατό του σουτ να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ασένσιο σούταρε. Ο Σιμόν απέκρουσε, αλλά ο Μόντριτς πήρε το ριμπάουντ, πάσαρε στον Μπενζεμά που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Δεν «αυτοκτόνησε» η Ρεάλ

Οι παίκτες της Μπιλμπάο βρήκαν χώρους δημιουργώντας ρήγματα. Αλλά, δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κουρτουά και να «ανάψουν φωτιά» στο ματς. Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ίσακ στο εξηκοστό λεπτό που μπερδεύτηκε και δεν πλάσαρε καν. Ούτε οι Σανσέ και Βέσγκα κατόρθωσαν να κάνουν τη ζημιά. Η Ρεάλ κράτησε το αποτέλεσμα και τη νίκη που ήρθε με ανακούφιση για να ακριβολογούμε.