Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Ντόρτμουντ

Πέντε «ασπιρίνες» στη Ντόρτμουντ και αντίο πρωτάθλημα! (vid)

Μπορεί ο Χάαλαντ να έλειπε από την επίθεση, στην άμυνα όμως έλειπαν όλοι και η Ντόρτμουντ διασύρθηκε από τη Λεβερκούζεν μέσα στο σπίτι της με 2-5.

Ανεπανάληπτη ήταν η συντριβή που βίωσε εντός έδρας στα χέρια της Λεβερκούζεν η Ντόρτμουντ. Οι «ασπιρίνες» έβγαλαν νοκ άουτ τους Βεστφαλούς με 5-2, οι οποίοι έδειχναν τελείως ανήμποροι να αντιδράσουν με οποιονδήποτε τρόπο, χάνοντας κάπως έτσι οριστικά το τραίνο του πρωταθλήματος.

Η άμυνα της Ντόρτμουντ την εξέθεσε για πολλοστή φορά!

Από πολύ νωρίς η τρικυμία στην άμυνα της Ντόρτμουντ δεν μπορούσε να κρυφτεί. Στο 11ο λεπτό ο Ζαγκάντου έκανε αβίαστο λάθος, δίνοντας το δικαίωμα στη Λεβερκούζεν να απειλήσει. Αν και το σουτ των φιλοξενούμενων αποκρούστηκε από τον Κόμπελ, η μπάλα έκανε γκελ στον Ακάντζι και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Η απάντηση της Ντόρτμουντ σε αυτό το ατυχές γκολ ήρθε πολύ γρήγορα. Από εκτέλεση φάουλ του Μπραντ, ο Μενιέ έβαλε το κεφάλι του, η μπάλα κόντραρε στον Φρίμπονγκ και ισοφάρισε σε 1-1. Πάνω που η Ντόρτμουντ έδειχνε να παίρνει τα πάνω της, η Λεβερκούζεν χτύπησε εν ριπή οφθαλμού στην αντεπίθεση. Με τέσσερις παίκτες εναντίον τριών, οι «ασπιρίνες» έβγαλαν τον Βιρτς σε θέση βολής και αυτός έκανε το 1-2.

Tα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα, μετά το φάουλ του Νταχούντ στα όρια της περιοχής στον Σικ. Ο Ρόμπερτ Άντριχ (28′), με άπιαστη εκτέλεση φάουλ πέτυχε ένα σπουδαίο τέρμα, «βυθίζοντας» ακόμα περισσότερο την Ντόρτμουντ. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Κόμπελ κατάφερε να σώσει σίγουρη νέα παραβίαση της εστίας του, στο σουτ του Μπάκερ.

Καμία αντίδραση και πάρτι της Λεβερκούζεν

Το σοκ του ημιχρόνου ήταν τεράστιο για τη Ντόρτμουντ, η οποία μουδιασμένη είδε και τον Τα (53′) να μπαίνει στη λίστα των σκόρερ στο δεύτερο ημίχρονο. Όσο και αν προσπαθούσαν να απειλήσουν, η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν καλά προετοιμασμένη. Όσες φορές χρειάστηκε να αντιδράσει ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Λεβερκούζεν, Λέναρτ Γκριλ, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. ούτε και στο υπέροχο σουτ του Ρέινα (80′). Το κερασάκι στην κορυφή για τον εφιάλτη των γηπεδούχων έβαλε ο Ντιαμπί (87′), με τον Τίγκες (90+1} να μειώνει για το τελικό 2-5.

Και κάπως έτσι λήγει άδοξα ακόμα μια προσπάθεια της Ντόρτμουντ να φουλάρει για τον τίτλο. Όντας πλέον στο -9 από τη Μπάγερν, χρειάζεται ένα θαύμα για να αλλάξει κάτι. Παράλληλα, η Λεβερκούζεν εδραιώθηκε στην τρίτη θέση, στο -4 από τους Βεστφαλούς.