«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Bundesliga

«Εξάρες» και θέαμα η Ντόρτμουντ στο ντέρμπι του Ρουρ (vid)

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ, με την Ντόρτμουντ να συντρίβει την Γκλάντμπαχ με 6-0.

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν αυτό ανάμεσα στις δυο Μπορούσια. Η Ντόρτμουντ ήταν καταιγιστική στο γήπεδό της φιλοδωρώντας με έξι γκολ τη συμπολίτισσα Γκλάντμαχ για την 23η αγωνιστική της Bundesliga. Πέντε διαφορετικοί σκόρερ για την γηπεδούχο ομάδα. Δυο γκολ σκόραρε ο Μάρκο Ρόις. Έτσι, η ομάδα του Ρόζε έφερε ξανά τη διαφορά με την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου στους έξι βαθμούς. Διατηρώντας τις όποιες ελπίδες της για το πρωτάθλημα.

Η Ντόρτμουντ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με δυο ευκαιρίες μέχρι το δέκατο λεπτό. Στη σημαντικότερη ο Ρέινα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζόμερ. Ο Ελβετός τερματοφύλακας της Γκλάντμπαχ έκανε μια φανταστική επέμβαση. Στο 23′ ήρθε η σειρά του Κόμπελ να κάνει ωραία απόκρουση ύστερα από προσπάθεια του Κονέ.

Τρία λεπτά μετά ο Μάρκο Ρόις το πήρε πάνω του ανοίγοντας το σκορ. Πλάσαρε εξαιρετικά τον Ζόμερ για το 1-0. Στο 29ο λεπτό πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα ο Μάλεν διπλασιάζοντας τα τέρματα των Βεστφαλών.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Ντόρτμουντ

Τρομακτική Ντόρτμουντ στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ παρουσίασε δυο πρόσωπα. Στο πρώτο μισό του, κατέβασε ταχύτητα σκεπτόμενη και τη ρεβάνς με τη Ρέιντζερς στη Σκωτία για το Europa League. Η Γκλάντμπαχ πίεσε ολίγον τι, με αποκορύφωμα ένα δοκάρι στο 63ο λεπτό. Ο Χόφμαν έκανε καταπληκτικό σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Κάπως έτσι η γηπεδούχος ομάδα φόρτσαρε φτάνοντας στην επίτευξη άλλων τεσσάρων γκολ! Στο 70′ ο Βολφ με φοβερό σουτ στην κορυφή της εστίας έκανε το 3-0, ύστερα από πάσα του Ρόις. Μετά από τέσσερα λεπτά ο αρχηγός της Ντόρτμουντ βρήκε τον Μουκοκό κάνοντας ακόμα μια ασίστ στο ματς. Ο δημιουργός έγινε εκτελεστής στο 81ο λεπτό σουτάροντας εύστοχα για το 5-0. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Εμρέ Τσαν στην τελευταία φάση του ματς, από την άσπρη βούλα του πέναλτι.