Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!

Τρίποντο… «σπιρουνάτο» (vid)

Η Τότεναμ μπήκε φουριόζα στη σεζόν και με την τεσσάρα στη Σαουθάμπτον (4-1) στέλνει μήνυμα από νωρίς πως είναι έτοιμη για μεγάλες μάχες.

Η σοβαρή Τότεναμ ξεκίνησε με τεσσάρα τις υποχρεώσεις της στη φετινή Premier League. Τα «Σπιρούνια» επικράτησαν με το ευρύ 4-1 της Σαουθάμπτον στο Λονδίνο και έσπασαν το ρόδι πετυχαίνοντας νίκη με το καλημέρα στη σεζόν. Κουλουσέφσκι, Ντάιερ και Σεσενιόν τα γκολ της Τότεναμ. Αυτογκόλ του Σαλισού και αυτό του Γουόρντ Προς για τους «Άγιους».

Πρεμιέρα για την Τότεναμ στη φετινή Premier League με την ομάδα του Αντόνιο Κόντε να φιλοξενεί στο Λονδίνο την Σαουθάμπτον. Ο Ιταλός τεχνικός το φετινό καλοκαίρι είδε ένα σωρό παίκτες να έρχονται στην ομάδα του. Ποδοσφαιριστές που μαζί με τους υπάρχοντες μπορούν να φτιάξουν ένα εξαιρετικό σύνολο, ικανό για μεγάλα πράγματα. Αυτό ήθελαν να αποδείξουν σήμερα μπροστά στο κοινό τους και εν τέλει το κατάφεραν πανηγυρικά.

Η Σαουθάμπτον έκανε το λάθος να προηγηθεί στον αγώνα χάρις τον Γουόρντ Προς στο 12′. Από εκεί και πέρα όμως η Τότεναμ ξεκίνησε να επιτίθεται κατά κύματα. Τα «Σπιρούνια» βρήκαν απάντηση σχεδόν δέκα λεπτά μετά με τον Σεσενιόν. Ο νεαρός άσσος πέτυχε το παρθενικό του γκολ σε επίπεδο Premier League.

Από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο η Τότεναμ

Στη συνέχεια στο 31′ ήταν η σειρά του Έρικ Ντάιερ να πετύχει γκολ και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του ξεσηκώνοντας το κοινό στις εξέδρες του σταδίου. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Κόντε να εμφανίζεται ικανοποιημένος με την αντίδραση που έβγαλε η ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Τότεναμ είχε τα ηνία του αγώνα και ήταν αυτή που προσπαθούσε περισσότερο για το γκολ. Έτσι στο 61′ το αυτογκόλ του Σαλισού έφερε τους γηπεδούχους στο 3-1. Σκορ που άλλαξε ξανά δύο λεπτά αργότερα με τον Κουλουσέφσκι να πετυχαίνει με τη σειρά του το δικό του τέρμα. Σον και Κέιν έμειναν στο μηδέν όμως αυτό δεν στοίχισε καθόλου στην Τότεναμ. Τέσσερα γκολ στην πρεμιέρα και μια εύκολη νίκη επί της Σαουθάμπτον.