Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Στον τελικό ο Ολυμπιακός, έκαναν το θαύμα τους τα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! (vids)
Αποκάλυψη Γκουαρντιόλα – «Ήθελε να φύγει! Εγώ φταίω, δεν του έδινα χρόνο…»
Αρτέτα: «Πάτε καλά; Βάζουμε τόσα γκολ και… λέτε πως έχουμε πρόβλημα»
Τα μεγάλα φαβορί για την Χρυσή Μπάλα – Bye, bye Μέσι! (pic)
Τσέλσι

Οι «πετεινοί το .έσκασαν» με το βαθμό από το «Στάμφορντ Μπριτζ» (vid)

Η Τότεναμ «έκλεψε» το βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις της εκτός έδρας αναμέτρησης με αντίπαλο την Τσέλσι.

Ένα υπερπολύτιμο βαθμό κέρδισε η Τότεναμ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», μετά το τελικό 2-2 με αντίπαλο την Τσέλσι. Οι «μπλε» ήταν σαφώς η ανώτερη ομάδα στην αναμέτρηση. Προηγήθηκαν 2 φορές αλλά αμφότερες φορές ισοφαρίστηκαν, πληρώνοντας δύο ολιγωρίες στην άμυνά της.

Η ομάδα του Κόντε έμοιαζε καταδικασμένη στην ήττα αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα έβγαλε λαγό από το καπέλο. Έτσι, οι δύο ομάδες του Λονδίνου μετρούν 4 βαθμούς μετά από 2 αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Τσέλσι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ειδικότερα, είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της και πίεζε ψηλά την Τότεναμ στο πρώτο 15λεπτο.

Από ένα κλεψιμο ψηλά στο γήπεδο ήρθε η πρώτη καλή της ευκαιρία. Ο Στέρλινγκ συνεργάστηκε άψογα με τον Χάβερτζ και ο Γιορίς απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ την προσπάυειθα του Γερμανού.

Από το κόρνερ που προέκυψε, ο Καλιντού Κουλιμπαλί έπιασε έναν «κεραυνό» στην κίνηση και άνοιξε το σκορ για τους «μπλε».

H Tότεναμ επιχείρησε να αντιδράσει άμεσα. Μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Σεσενιόν βγήκε απέναντι από τον Μεντί αλλά από πλάγια θέση δε μπόρεσε να τον νικήσει.

Οι «πετεινοί» δεν κρατούσαν καθόλου τη μπάλα στα πόδια με αποτέλεσμα να είναι ακίνδυνοι. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι διότι έβγαζαν περισσότερη ενέργεια και ανακτούσαν πολύ γρήγορα τη μπάλα. Έτσι, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με 8 σουτ της Τσέλσι έναντι 2 των φιλοξενούμενων και κατοχή 68%-32% υπέρ των γηπεδούχων.

Η Τότεναμ «απέδρασε» με το βαθμό

Στο 2ο ημίχρονο το ματς είχε καλύτερο ρυθμό αλλά η Τότεναμ συνέχισε να είναι ακίνδυνη. Η Τσέλσι, μάλιστα, ήταν αυτή που άγγιξε το 2-0 αλλά το σουτ του Στέρλινγκ από κοντά δεν βρήκε στόχο.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Χάρι Κέιν βγήκε απέναντι από τον Μεντί αλλά πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Τα «σπιρούνια» προειδοποίησαν και στο 68ο λεπτό έφτασαν μέχρι την ισοφάριση. Μετά την αδυναμία του Ζορζίνιο, η μπάλα στρώθηκε στον Χόιμπιεργκ, ο οποίος με συρτό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι, όμως, έβγαλαν απάντηση. Αρχικά, απείλησαν με τη σέντρα του Τζέιμς και το εξ΄επαφής χαμένο τελείωμα του Χάβερτζ από πολύ ευνοϊκή θέση. Εν τέλει, στο 77ο λεπτό, ο Ρις Τζέιμς έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Τσέλσι με άψογο τελείωμα για το 2-1. Η φάση προήλθε από κλέψιμο ψηλά στο γήπεδο.

Η Τότεναμ έδειχνε αδύναμη να αντιδράσει. Ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Ντάιερ ανάγκασε τον Μεντί να διώξει σε κόρνερ. Από τη στημένη φάση, ο Χάρι Κέιν σκόραρε με κεφαλιά το 2-2 και χάρισε το βαθμό στους «πετεινούς».