Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Η Γιουβέντους «σώθηκε» στο 87ο λεπτό κόντρα στην Κάλιαρι! (vid)
Άρσεναλ: Ο Αρτέτα βρήκε τον επιθετικό που θα «εκτοξεύσει» την ομάδα του!
Μάντσεστερ Σίτι – Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Αγκουέρο κόντεψε να… βάλει τα κλάμματα! (vid)
Η Μπάγερν χρυσώνει την Μπαρτσελόνα αγοράζοντας πακέτο δυο βασικούς της!
Λίβερπουλ

Τα δοκάρια χώρισαν στη μέση το ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ (vid)

Σε ένα ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ με τέσσερα δοκάρια, Έβερτον και Λίβερπουλ έμειναν ισόπαλες στο 0-0 στο «Γκούντισον Παρκ» για την 6η αγωνιστική.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έμεινε το ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ ανάμεσα σε Έβερτον και Λίβερπουλ. Σε ένα κακό από πλευράς ποιότητας ματς στο «Γκούντισον Παρκ», η Λίβερπουλ είδε το δοκάρι να σταματάει τρεις φορές τις προσπάθειες της έναντι ενός των «ζαχαρωτών».

Για ένα ακόμη ματς, οι γηπεδούχοι είχαν τεράστιες διακυμάνσεις στην απόδοσή τους κατά τη διάρκεια του αγώνα. Η ομάδα του Λάμπαρντ έδειξε βελτιωμένο πρόσωπο στην άμυνα και με ήρωα τον Τζόρνταν Πίκφορντ έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας.

Έτσι, μετά από 6 αγωνιστικές, η Λίβερπουλ μετράει 9 βαθμούς ενώ η Έβερτον μετράει 4 πόντους.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, φάνηκε η πρόθεση της Έβερτον να περιμένει την αντίπαλό της. Έτσι, η Λίβερπουλ ανέλαβε την κατοχή της μπάλας.

Ωστόσο, την πρώτη φορά που πίεσε ψηλά, έκλεψε τη μπάλα αλλά το πλασέ του Μοπέι από ευνοϊκή θέση πέρασε ελάχιστα άουτ. Η εξέδρα έδινε ώθηση στους γηπεδούχους και προβλημάτιζε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, όπως θα ήθελαν.

Το παιχνίδι είχε ένταση και δυναμισμό αλλά έλειπε η ποιότητα. Η Λίβερπουλ απείλησε για πρώτη φορά με την κεφαλιά του Νούνιεζ μετά τη σέντρα του Άρνολντ στο 190ο λεπτό.

Η Λίβερπουλ δεν έπειθε αμυντικά και στάθηκε πολύ τυχερή στο 33ο λεπτό μετά το δοκάρι του Ντέιβις.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχασε την καλύτερη της ευκαιρία στο 43ο λεπτό. Ειδικότερα, Νούνιεζ και Λουίς Ντίαζ είδαν το δοκάρι να τους στερεί το γκολ μέσα σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων.

Το δοκάρι του Νούνιεζ ήρθε μετά από κάθετο γέμισμα του Τζο Γκόμεζ προς τον Ουρουγουανό. Τα «ζαχαρωτά» έπαιζαν ψηλά την άμυνά τους στη συγκεκριμένη φάση και κόντεψαν να «πληγωθούν».

Η Λίβερπουλ άξιζε κάτι καλύτερο στο τέλος

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα. Κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο. Από τα πλάγια με σέντρες επιχειρούσαν να απειλήσουν αλλά οι αμυντικοί της Έβερτον έβγαιναν πρώτοι στη μπάλα.

Η Έβερτον ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το 55ο λεπτό αλλά η νέα ευκαιρία του αγώνα χάθηκε από τον Φιρμίνο στο 64ο λεπτό.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Έβερτον σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθά μετά από οριακό οφσάιντ.

Το μομέντουμ είχε χαθεί για τη Λίβερπουλ πια και η Έβερτον είχε κερδίσει μέτρα στο γήπεδο μετά το 70ο λεπτό. Έτσι, τα «ζαχαρωτά» πλησίασαν το 1-0 με το σουτ του Μακνίλ στο 83΄ διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Άλισον.

Το παιχνίδι είχε πάρει μία άγρια ομορφιά, με τον Πίκφορντ να απομακρύνει το πλασέ του Φιρμίνο στο 86΄. Η Λίβερπουλ κυνηγούσε το γκολ της νίκης περισσότερο στα τελευταία λεπτά αλλά η τύχη της είχε γυρίσει την πλάτη. Στο 90+5 η μπάλα έφτασε στον Σαλάχ αλλά το τελείωμα του από πλάγια θέση σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Έτσι, παρέμεινε μέχρι τέλους η λευκή ισοπαλία.