Ρίχνει… μπουρλότο η Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν αναλαμβάνει την Μπάγερν Μονάχου»
Guardian: «Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται με 180 εκατ. ευρώ για δύο παιχταράδες»
Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
Serie A

H εκπληκτική Αταλάντα «καθάρισε» και τον Μουρίνιο (vid)

Η Ρόμα προσπάθησε, στάθηκε άτυχη αρκετές φορές στο παιχνίδι και τελικά ηττήθηκε (1-0) από την αποτελεσματική Αταλάντα στο Ολίμπικο της Ρώμης.

To αήττητο «τρένο» της Αταλάντα πέρασε και από το Ολίμπικο της Ρώμης. Η Ρόμα έχασε τον Ντιμπάλα πριν τη σέντρα του αγώνα, πρακτικά δεν τον αναπλήρωσε ποτέ και μοιραία γνώρισε την ήττα από την ομάδα από το Μπέργκαμο. Το γκολ της νίκης για την Αταλάντα ήρθε στο πρώτο ημίχρονο από τον Σκαλβίνι.

Η επιστροφή στην Ιταλία και τη Serie A δεν ήταν όπως την υπολόγιζε ο Ζοσέ Μουρίνιο για τη Ρόμα του. Η αναμέτρηση με αντίπαλο την Αταλάντα εξαρχής έμοιαζε δύσκολη. Η αποστολή των «Τζιαλορόσι» έγινε ακόμη δυσκολότερη όταν στη προθέρμανση ο Πάουλο Ντιμπάλα τραυματίστηκε. Ο Αργεντινός τέθηκε αυτόματα εκτός μάχης και η Ρόμα ουσιαστικά με το καλημέρα έχασε τεράστιο μέρος της δύναμής της στην επίθεση.

Πανέξυπνη Αταλάντα βρήκε τον τρόπο να πληγώσει την Ρόμα

Το γεγονός αυτό μοιραία επηρέασε τους γηπεδούχους. Η Αταλάντα ήξερε πως τα πράγματα θα ήταν δύσκολα όμως με τη ψυχολογία της στον… Θεό αντιλαμβανόταν πως η απώλεια αυτή ήταν καλός οιωνός. Έτσι ξεκίνησε η αναμέτρηση με τους Ρωμαίους να έχουν την κατοχή και την ομάδα από το Μπέργκαμο να περιμένει την ευκαιρία της. Αυτή τελικά με τα πολλά ήρθε στο 35′ με τον Σκαλβίνι να πετυχαίνει το γκολ για τους φιλοξενούμενους. Με το σκορ στο 0-1 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ρόμα ανέβασε κι άλλο ρυθμούς. Με τους Ζανιόλο, Πελεγκρίνι και Έιμπραχαμ πίεσε αφόρητα την άμυνα της Αταλάντα. Δημιούργησε μια σειρά πολύ καλών ευκαιριών όμως καμία από αυτές δεν κατέληξε στον επιθυμητό στόχο. Η ομάδα του Γκασπερίνι άντεξε τους κραδασμούς και στο τέλος βγήκε νικήτρια. Μια τεράστια επιτυχία για την Αταλάντα. Ένα τρίποντο που της χαρίζει τη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά από επτά αγωνιστικές. Από πλευράς Ρόμα ο Ζοσέ Μουρίνιο λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ματς αποβλήθηκε για διαμαρτυρία στον διαιτητή της συνάντησης.