No Benzema, neither Valverde, no party και πρώτο… χαστούκι της Ρεάλ στη σεζόν! (vid)

Δίχως τους Καρίμ Μπενζεμά και Φέντε Βαλβέρδε, η Ρεάλ είχε επιθετικές αστάθειες και ηττήθηκε κατά κράτος από τη Λειψία!

Η Λειψία με πειστική εμφάνιση επικράτησε με 3-2 της Ρεάλ Μαδρίτης για την 5η αγωνιστική του Champions League. Φτάνοντας στους εννέα βαθμούς στον έκτο όμιλο, έναν πίσω από την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η οποία υπέστη την πρώτη της φετινή ήττα. Η γερμανική ομάδα χρειάζεται έναν πόντο στο τελευταίο ματς των ομίλων ενάντια στη Σαχτάρ εκτός έδρας για να πάρει εισιτήριο για τους «16». Οι Ουκρανοί έμειναν ζωντανοί στη Γλασκώβη με το 1-1 κόντρα στη Σέλτικ του Γιακουμάκη.

Η Ρεάλ χωρίς τους Βαλβέρδε και Μπενζεμά εμφάνισε προβλήματα στον επιθετικό τομέα κι όχι μόνο. Μιας και αμυντικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, στοιχείο που αποδείχτηκε από τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα. Οι «μερέγχες» ήταν νωθροί και έδωσαν δικαιώματα στους Γερμανούς. Οι οποίοι από πλευράς τους εμφάνισαν κυνικότητα σκοράροντας δυο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά για να πάρουν «μαξιλαράκι ασφαλείας».

Μόλις στο 13ο λεπτό η Λειψία άνοιξε το σκορ. Ο Αντρέ Σίλβα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τιμπό Κουρτουά, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ήρθε ο Γκβαρντιόλ με κεφαλιά να κάνει το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο δραστήριος Νκουνκού διπλασίασε τα τέρματα της γερμανικής ομάδας με υπέροχο σουτ.

Στο 44ο λεπτό ήρθε η αντίδραση της Ρεάλ που συνήλθε από τα χτυπήματα της αντιπάλου της… Σκόρερ ο Βινίσιους με ωραία κεφαλιά, τρόπος με τον οποίο δεν συνηθίζει και πολύ να πετυχαίνει γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές άλλαξαν τον ρυθμό του αγώνα. Με τη Ρεάλ να προσπαθεί με τους Ασένσιο, Αζάρ και Βινίσιους. Από κοντά κι ο Βάσκεθ. Αλλά, η Λειψία κρατούσε επιχειρώντας κι εκείνη να τελειώσει το ματς. Πράγμα που κατάφερε με τον Τίμο Βέρνερ στο 81ο λεπτό έπειτα από ασίστ πάρε-βάλε του Σιμακάν. Τα προσχήματα έσωσε με πέναλτι ο Ροντρίγκο στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.