Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Serie A

Μπλόκο στο Τορίνο για τη Μίλαν που είχε το μυαλό της στη… Σάλτσμπουργκ! (vid)

Η Τορίνο σταμάτησε το σερί των νικών της Μίλαν εντός έδρας κι ανέβηκε ξανά στην ένατη θέση. Τρίτοι πια οι «ροσονέρι».

Με το μυαλό στον «τελικό» της Τετάρτης με τη Σάλτσμπουργκ για το Champions League, η Μίλαν ηττήθηκε στο Τορίνο από την ομώνυμη ομάδα με 2-1. Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής η πρωταθλήτρια Ιταλίας ήταν κατώτερη των περιστάσεων κι έδωσε δικαιώματα. Παράλληλα, είναι πλέον στο -6 από την πρωτοπόρο Νάπολι ούσα στην τρίτη θέση με 27 βαθμούς. Μιας και την προσπέρασε η Αταλάντα (27 β.) που κέρδισε στην έδρα της Έμπολι. Κάπως έτσι το σερί των τεσσάρων νικών της Μίλαν σταμάτησε σήμερα. Και την ίδια στιγμή έλαβε τέλος ένα φοβερό σερί 17 αγώνων χωρίς ήττα για τους Μιλανέζους μακριά από το γήπεδό τους.

Η γηπεδούχος ομάδα προειδοποίησε στο 19΄ με το σουτ του Πελέγκρι να εξουδετερώνεται από τον Ταταρουσάνου. Ωστόσο, ένα δίλεπτο ήταν αρκετό για την Τορίνο ώστε να καθαρίσει το ματς. Στο 35′ ο Τζίτζι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 37ο λεπτό ο Μίραντσουκ με σουτ από την… κλειδαρότρυπα έκανε το 2-0 στο «Στάντιο Ολίμπικο ντι Τορίνο».

Δείτε τα δυο γκολ της Τορίνο στο πρώτο ημίχρονο!

Κάνε Like στη σελίδα μας στο Facebook και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Ο Μεσίας απλώς μείωσε για τη Μίλαν

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πιόλι προχώρησε σε δυο αλλαγές που είχαν μεγάλο ενδιαφέρον. Έβγαλε τους Μπραχίμ Ντίας και Ράφα Λεάο για να βάλει τους Ντε Κέτελαρ και Ρέμπιτς. Προφανώς για να τους προφυλάξει ενόψει του ματς με τη Σάλτσμπουργκ την Τετάρτη. Η κίνησή του αυτή έδειξε πως δεν θα χτυπούσε το παιχνίδι με το οποιοδήποτε κόστος. Θα έπαιζε την παρτίδα με όσα χαρτιά είχε στο χέρι του.

Το μόνο που κατάφερε η Μίλαν λοιπόν, ήταν να μειώσει με τον Τζούνιορ Μεσίας στο 67ο λεπτό. Μια ολιγωρία της άμυνας έδωσε το δικαίωμα στον 30χρονο εξτρέμ να κάνει το 2-1. Σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό, παρά την κόκκινη κάρτα που πήρε ο Τζούριτς για την Τορίνο…