Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Φενέρμπαχτσέ – Ολυμπιακός: 1-0 οι Τούρκοι με σουτ του Καχβετσί (vid)
Ίντερ: Ο μόνος παίκτης που μπορεί να πουληθεί το καλοκαίρι!
Τρελαμένος ο κόσμος του ΠΑΟΚ, γέμισε το γήπεδο νωρίς νωρίς! (vids)
Οι Τούρκοι προκαλούν με κάθε τρόπο τους παίκτες του Ολυμπιακού! (vid)
Η Τσέλσι «οδεύει ολοταχώς» για την αφαίρεση βαθμών!

Νίκη γοήτρου η Λίβερπουλ σπάζοντας το απόλυτο της Νάπολι! (vid)

Επιτέλους βρέθηκε ομάδα να νικήσει φέτος τη Νάπολι στο Champions League και αυτή είναι η Λίβερπουλ! Καταλυτικός Τσιμίκας...

Από φάση που προήλθε από κόρνερ του Κώστα Τσιμίκα η Λίβερπουλ σκόραρε το νικητήριο γκολ στο ματς με τη Νάπολι! Το τελικό 2-0 δεν άλλαξε κάτι στην κορυφή του πρώτου ομίλου, αλλά οι κόκκινοι πήραν τη νίκη γοήτρου. Έσπασαν το αήττητο των Ναπολιτάνων που τόσο στην Ιταλία όσο και στην Ευρώπη προελαύνουν. Είκοσι μία αναμετρήσεις συνολικά αήττητες για τους «παρτενοπέι». Στην έκτη αγωνιστική λοιπόν ήρθε η ήττα για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι που όμως δεν της στοιχίζει κάτι. Είναι πρώτη, με τους Άγγλους δεύτερους, παρότι όλοι τερμάτισαν με 15 βαθμούς.

Ένα όχι και τόσο κλειστό ματς θα λέγαμε πως έγινε στο «Άνφιλντ». Αλλά, οι ευκαιρίες στον στόχο ήταν λιγοστές από τις δυο ομάδες. Η Νάπολι περισσότερο ήθελε να μην διακυβεύσει κάτι, μιας και η Λίβερπουλ ήθελε νίκη με 4 γκολ διαφορά. Μόλις στο 5′ η ομάδα του Μερσεϊσάιντ απείλησε με τον Τζόουνς.

Στο μισάωρο του ματς ο Μέρετ έκανε μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Τιάγκο Αλκάνταρα. Αυτές ουσιαστικά ήταν οι πιο κλασικές ευκαιρίες του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο.

Κάνε Like στη σελίδα μας στο Facebook και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Η Νάπολι στο 52ο λεπτό σκόραρε με τον Έστεγκαρντ, αλλά για… χιλιοστά ακυρώθηκε το γκολ! Αρκετή ώρα έκανε ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε και το VAR για να μην καταλογίσει το γκολ. Λίγο αργότερα ο Κβαρατσκέλια (60′) έκανε ωραίο σουτ, με τον Άλισον να το βγάζει εντυπωσιακά.

Ο Τσιμίκας έβαλε το λιθαράκι του για τη νίκη της Λίβερπουλ

Έκτοτε, η Λίβερπουλ ξεκίνησε τον μονόλογό της για να κάνει δικό της το φινάλε της παράστασης στο «Άνφιλντ». Ο Μοχάμεντ Σαλάχ ανάγκασε στο 81′ τον Μέρετ σε τρομερή απόκρουση. Αλλά, στο 85ο λεπτό ο γκολκίπερ της Νάπολι δεν μπόρεσε να κάνει πολλά. Το κόρνερ του Τσιμίκα ήταν εξαιρετικό, με τον Φαν Ντάικ να παίρνει αρχικά κεφαλιά. Ο Μέρετ απέκρουσε, η μπάλα κατέληξε στον Σαλάχ ο οποίος την έσπρωξε μέσα. Εμφανώς πέρασε τη γραμμή μιας και ο πορτιέρε της Νάπολι ήταν εντός εστίας.

Με παρόμοιο τρόπο ήρθε και το 2-0. Ο Τσιμίκας εκτέλεσε ξανά κόρνερ-φαρμάκι, με τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Νούνιες ο οποίος υπέγραψε το τρίποντο για τους Άγγλους.