Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!

Πανηγυρική πρόκριση η Μίλαν με σπουδαίο Ζιρού που τα έκανε ΟΛΑ! (vid)

Η Μίλαν όχι απλά έκανε το καθήκον της, αλλά ήταν ασταμάτητη απέναντι στη Σάλτσμπουργκ. Τι ματς από τον Ολιβιέ Ζιρού!

Πέρσι ήταν τελευταία, φέτος παίρνει αυτό που αξίζει! Η Μίλαν με δυο τεσσάρες στις τελευταίες δυο αγωνιστικές πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στους «16» του Champions League μετά από εννέα χρόνια! Σήμερα η Σάλτσμπουργκ ήταν το θύμα της η οποία υποτάχθηκε στις ορέξεις του Ολιβιέ Ζιρού και της παρέας του. Ο Γάλλος φορ ήταν συγκλονιστικός και στα 36 του χρόνια αποδεικνύει ότι η ηλικία είναι απλώς ένας αριθμός. Ακόμα και στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση η ποιότητα και η τεχνική μπορούν να φανούν αντάξια να ανταγωνιστούν το ταλέντο και την ταχύτητα.

Μόλις στο 4′ η Μίλαν δημιούργησε την πρώτη της κλασική ευκαιρία. Μιας και ο Τεό Ερνάντες βρήκε το δεξί δοκάρι του Κον. Ήταν προειδοποίηση αυτή η φάση όπως όλα έδειξαν. Μιας και δέκα λεπτά αργότερα ο Ολιβιέ Ζιρού από σέντρα του Σάντρο Τονάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Αυστριακών με ωραία κεφαλιά.

Η μοναδική φορά που χρειάστηκε να επέμβει ο Ταταρουσάνου ήταν στο 27ο λεπτό με την προσπάθεια του Αντάμου. Εν γένει η Σάλτσμπουργκ πήγε για βόλτα στο Μιλάνο αντί να «χτυπήσει» διπλό πρόκρισης. Και να ήθελε σήμερα, δεν θα μπορούσε κόντρα σε αυτή τη Μίλαν!

Δείτε ξανά το γκολ του Ζιρού για το 1-0:

Κάνε Like στη σελίδα μας στο Facebook και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Μόλις στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, η Μίλαν έφτασε στο 2-0. Ο Ζιρού από δημιουργός έγινε εκτελεστής δίνοντας ασίστ με κεφαλιά στον Κρούνιτς, ώστε επίσης με κεφαλιά ο τελευταίος να σκοράρει! Στο 57ο λεπτό ο Γάλλος επιθετικός ήταν στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή για να τριπλασιάσει τα τέρματα των «ροσονέρι».

Η Μίλαν είχε και δεύτερο δοκάρι στο ματς, αυτή τη φορά στο 66ο λεπτό με τον Ράφα Λεάο. Αλλά, ήταν η βραδιά του Ζιρού η σημερινή… Δεν είχε έλεος ο 36χρονος και αποφάσισε να δώσει δεύτερη ασίστ για να κάνει το ωραίο τελείωμα ο Μεσίας. Πρόκριση λοιπόν για τη Μίλαν ως δεύτερη πίσω από την Τσέλσι, που νίκησε με 2-1 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.