Bundesliga

Και τώρα «χτίζει» διαφορά η Μπάγερν! (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου είχε πολύ εύκολο έργο στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης, επικρατώντας με σκορ 6-1.

Η Μπάγερν Μονάχου σκορπίζει και πάλι τους αντιπάλους της. Αλλά και τρόμο! Τόσο εντός, όσο και εκτός Γερμανίας. Η περίοδος που έκαναν απανωτές «γκέλες» οι Βαυαροί ανήκουν στο παρελθόν και με τη βούλα.

Οι παίκτες του Γιούλιαν Νάγκλεσμαν επικράτησαν εντός έδρας της Βέρντερ Βρέμης με σκορ 6-1 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Ωστόσο, όλα τα βλέμματα είναι στραμμένα στον Σαντιό Μανέ. Ο Σενεγαλέζος επιθετικός τραυματίστηκε στο 20′, όπου έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Λερόι Σανέ να μπαίνει στη θέση του. Άγνωστο για την ώρα αν θα δώσει το «παρών» στο Παγκόσμιο Κύπελλο, όπου ξεκινάει σε 12 ημέρες, με την εθνική ομάδα της χώρας του.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η αναμέτρησης η Μπάγερν Μονάχου έδειξε ότι δεν είχε πρόβλημα να επιβάλλει τον ρυθμό της. Ούτε να γίνει απειλητική προς την αντίπαλη εστία! Οι φίλοι των Βαυαρών έπρεπε να περιμένουν μόλις έξι λεπτά, μέχρι να σηκωθούν από τις θέσεις τους για να πανηγυρίσουν το πρώτο -από τα πολλά γκολ, όπως αποδείχτηκε- της ομάδας τους. Αυτό ήρθε από τον Μουζιάλα.

Η μοναδική στιγμή που οι φιλοξενούμενοι σκέφτηκαν ότι ίσως πάρουν κάτι θετικό από το παιχνίδι στο «Αλιάντς Αρίνα» ήρθε στο 10′. Όταν ο Γιουνκ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Από εκεί και πέρα το… έργο ήταν μονόπρακτο. Οι παίκτες του Νάγκλεσμαν ανέβασαν ακόμη περισσότερο τον ρυθμό τους. Τόσο πολύ που δεν σταμάτησαν να σκοράρουν το ένα γκολ, μετά το άλλο.

Έτσι, το 2-1 έγινε από τον Γκνάμπρι στο 22′. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκορέτσκα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Με τον Γκνάμπρι στο 28′ να γράφει και πάλι το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, κάνοντας το 4-1. Όλοι ήξεραν σε εκείνο το σημείο ότι πιο πιθανό ήταν να σημειώσει περισσότερα γκολ η Μπάγερν Μονάχου, παρά να βρει τρόπο η Βέρντερ Βρέμης να την σταματήσει ή να μειώσει.

Και αυτό ακολούθησε. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έριξαν τον ρυθμό. Όμως, ακόμη και έτσι δεν είχαν πρόβλημα να πανηγυρίσουν και άλλα τέρματα. Το 5-1 έγινε από τον Γκάμπρι στο 82′, όπου σημείωσε χατ- τρικ, και το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Τελ στο 84′. Με αυτό τον απλό και εντυπωσιακό τρόπο η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε να… χτίζει διαφορά από τις ομάδες που είναι πιο πίσω της με την Μπορούσια Ντόρτμουντ, λίγες ώρες νωρίτερα, να έχει χάσει από τη Βόλφσμπουργκ με σκορ 2-0.