Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Νάπολι

Νάπολι… είσαι ασταμάτητη – Νέα νίκη για την ομαδάρα του Σπαλέτι!

Η Νάπολι στην πιο μέτρια φετινή της εμφάνιση κατάφερε να πάρει μια ακόμα νίκη με 2-0 κόντρα στην Έμπολι εντός έδρας!

Νέα μεγάλη νίκη για την Νάπολι που παρά την προβληματική της εμφάνιση, επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Έμπολι με πέναλτι του Λοθάνο! Στους 38 βαθμούς πλέον η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι και στο +9 από την Μίλαν, που έχει ματς λιγότερο.

Η Νάπολι ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση και έκανε την πρώτη της φάση στο 21′ με τον Ντι Λορέντζο. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας ωστόσο δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την εστία των φιλοξενούμενων…

Ο Ντομπελέ σπατάλησε μια ακόμα ευκαιρία στο 33′, ενώ και ο Ρασπαντόρι στο 39′ δεν κατάφερε να κερδίσει τον γκολκιπερ της Έμπολι.

Έτσι το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με την ομάδα του Σπαλέτι να κάνει την πιο προβληματική εμφάνιση της φετινής σεζόν, από άποψη φάσεων και δημιουργικότητας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι ανέβασε ρυθμούς και πίεζε με τον Όσιμεν να χάνει δυο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Εν τέλει η άσπρη βούλα ήταν αυτή που έσωσε τους Ναπολιτάνους.

Στο 70′ ο ρέφερι με την βοήθεια του VAR δίνει πέναλτι στην Νάπολι, με τον Λθάνο να ευστοχεί για το 1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, λόγω της κρισιμότητας του γκολ. Ο Ζιελίνσκι κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του στο 88΄!

Το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος και η ασταμάτητη Νάπολι συνεχίζει ακάθεκτη στην κορυφή της Serie A!