Primera División

Και τώρα η Μπαρτσελόνα δείχνει την… πλάτη της με διαφορά! (vid)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Μπαρτσελόνα, που έπαιζε με δέκα παίκτες, επί της Οσασούνα με σκορ 2-1 και μάλιστα με ανατροπή!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί είδαν το παιχνίδι με την Οσασούνα να… στραβώνει από νωρίς μιας και δέχτηκαν γκολ, ενώ και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πήρε κόκκινη κάρτα λίγο αργότερα (31′).

Αλλά έδειξαν ότι ακόμη και τότε μπορούν να φέρουν ένα ματς στα δικά τους μέτρα. Και όχι μόνο αυτό. Λίγο πριν το τέλος επικράτησαν με σκορ 2-1 με τον Ραφίνια να δίνει αυτή την πολύ σημαντική νίκη.

Έτσι, οι παίκτες του Τσάβι αύξησαν την διαφορά τους από τη Ρεάλ Μαδρίτης, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, στους πέντε βαθμούς με τους Μαδριλένους να βλέπουν την… πλάτη των Καταλανών!

Οι φίλοι και οι παίκτες της Οσασούνα περίμεναν η ομάδα τους να ξεκινήσει καλά και δυναμικά κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Αλλά κανείς δεν θα μπορούσε να πιστέψει ότι μόλις στο 6′ οι γηπεδούχοι θα ήταν μπροστά στο σκορ. Αυτό έγινε χάρη στο γκολ του Νταβίντ Γκαρσία με τον Ρούμπεν Γκαρσία.

Μάλιστα, τα δεδομένα για τους Καταλανούς έγιναν ακόμη πιο δύσκολα όταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι αποβλήθηκε στο 31′. Ο Πολωνός φορ είδε την πρώτη κίτρινη κάρτα στο 11′ και τη δεύτερη, μετά από 20 λεπτά. Και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες και παράλληλα έχασαν τον πρώτο σκόρερ τους.

Στις καθυστερήσεις είδε ο Ζεράρδ Πικέ την απευθείας κόκκινη κάρτα. Μιας και και διαμαρτυρήθηκε και τσακώθηκε με τον διαιτητή της αναμέτρησης. Ωστόσο, στο δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε η επανάσταση της Μπαρτσελόνα. Στο 48′ ο Πέδρι έφερε το παιχνίδι στα ίσα και έδωσε και πάλι ελπίδες στους Καταλανούς. Οι παίκτες του Τσάβι όσο περνούσε η ώρα έδειχναν ολοένα και περισσότερο ότι πιστεύουν στη νίκη και ότι μπορούν να την πάρουν.

Εν τέλει αυτή ήρθε στο 85′, μετά από γκολ του Ραφίνια! Το 2-1 έμεινε ως το φινάλε και έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε ένα σπουδαίο και δύσκολο διπλό.