Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Μένει τελικά στην Μπαρτσελόνα ο Τσάβι!

Και που να πέσουν τα πετροδόλαρα; Νιούκαστλ… οδοστρωτήρας (vid)

Η Νιούκαστλ στην εποχή των Σαουδάραβων μοιάζει ήδη μαγική! Άλλη μία νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στη Τσέλσι (1-0) και 3η η ομαδάρα του Χάουι.

Η Νιούκαστλ στα χέρια του Έντι Χάουι έχει γίνει ήδη ομάδα που κοιτάει πολύ ψηλά. Οι «Καρακάξες» κάνουν πορεία πρωταθλητισμού κερδίζοντας το ένα παιχνίδι μετά το άλλο. Νέο τους θύμα στο Σεντ Τζέιμς Παρκ η Τσέλσι. Οι «μπλε» έφυγαν με σκυμμένο κεφάλι από το παιχνίδι. Ο Γουίλοκ με εκπληκτικό πλασέ στο 67′ χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Η Νιούκαστλ ήξερε πως το πρόγραμμα της πριν το Mundial θα έκλεινε με έναν σπουδαίο αντίπαλο. Απέναντι στο εξαιρετικό σύνολο του Έντι Χάουι βρέθηκε το απόγευμα του Σαββάτου η Τσέλσι του Γκράχαμ Πότερ. Μια αμφίρροπη αναμέτρηση που εξαρχής ήταν δεδομένο πως θα μας χάριζε έντονες συγκινήσεις. Από το πρώτο λεπτό, οι δύο μονομάχοι κυνηγούσαν κάθε μπάλα.

Οι «Καρακάξες» έχοντας πολύ καλή ψυχολογία από τις προηγούμενες νίκες πρώτοι πίεσαν για το γκολ. Ζοέλινγκτον και Αλμιρόν δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα της Τσέλσι, πιέζοντας από τις πλευρές. Από την άλλη η Τσέλσι με αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεσή της προσπάθησε να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο τη μπάλα. Οι «μπλε» είχαν οριακά τη κατοχή της μπάλας όμως στην ουσία δεν μπόρεσαν ποτέ να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0 με τη Νιούκαστλ να αδικείται από το σκορ μιας και είχε δύο, τρεις καλές στιγμές στην εστία του Μεντί.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση. Η Τσέλσι οπισθοχώρησε δίνοντας χώρο στην αντίπαλο να δράσει και να κυνηγήσει ακόμη περισσότερο το πολυπόθητο γκολ. Η μεγάλη στιγμή του αγώνα πραγματοποιήθηκε στο 67ο λεπτό. Ο Γουίλοκ πήρε τη μπάλα στα όρια της μεγάλης περιοχής και με εκπληκτικό πλασέ νίκησε τον Μεντί και έκανε το 1-0.

Η Τσέλσι στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει όμως μάταια. Η Νιούκαστλ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό της. Δεν την άφησε ποτέ να πιστέψει πως μπορεί να έρθει η ισοφάριση. Έτσι στο φινάλε οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν άλλη μία σπουδαία νίκη.