Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Mundial QATAR 2022

Η Τυνησία κόλλησε στο μηδέν τη «μηχανή» Δανία και η Αυστραλία… χαμογελά (vid)

Δανοί και Τυνήσιοι έδωσαν τα πάντα για τη νίκη όμως τελικα - και δίκαια - έμειναν στην λευκή (0-0) ισοπαλία.

Ντέρμπι με τα όλα του! Η Τυνησία κοίταξε στα μάτια τους άκρως επιθετικούς Δανούς. Την κράτησε στο μηδέν και μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης αποσπώντας τον βαθμό της ισοπαλίας. Εξαιρετικό παιχνίδι με φρενήρη ρυθμό κατά διαστήματα και ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.

To ματς

Ο θάνατος σου η ζωή μου! Μονομαχία που ήταν γνωστό εξαρχής πως θα έκρινε πολλά για τη συνέχεια των δύο ομάδων στη διοργάνωση μιας και βρίσκονται στον ίδιο όμιλο με το φαβορί Γαλλία. Η Δανία αντιμετώπισε την μαχητική Τυνησία σε ένα γήπεδο κατάμεστο από Τυνήσιους. Η αναμέτρηση είχε φαβορί τους Δανούς και αουτσάιντερ τη Τυνησία όμως στο γήπεδο το ματσάρισμα φάνηκε εξαρχής αρκετά μοιρασμένο.

Κάνε LIKE στη νέα σελίδα μας στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν το γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Η Τυνησία αιφνιδίασε αρκετά τους Δανούς φθάνοντας συχνά πυκνά έξω από την εστία του Κάσπερ Σμάιχελ. Ο Δανός χρειάστηκε αρκετές φορές να φωνάξει παρών στον αγώνα, ειδικά στη φάση λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο 40′ ο Τζεμπαλί βρέθηκε σε θέση βολής. Έκανε το σκαφτό σουτ με τον Σμάιχελ να του λέει «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο απομακρύνοντας με το ένα χέρι τη μπάλα σε κόρνερ. Το 0-0 εν τέλει συντρόφευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έχει ακόμη πιο καλός. Η Δανία ανέβασε στροφές προσπαθώντας να κερδίσει τη μάχη της μεσαίας γραμμής. Ο Έρικσεν έχοντας χάσει τον Ντιλέινι – αποχώρησε τραυματίας – πήρε ακόμη πιο πολλές πρωτοβουλίες στο ματς. Λίγο έλειψε μάλιστα να σκοράρει όμως το καλό σουτ που επιχείρησε βρήκε σε ετοιμότητα τον Νταμέν. Από την άλλη και η η Τυνησία είχε τις στιγμές της και στο δεύτερο ημίχρονο. Τα ασταμάτητα τρεξίματα των Τυνήσιων έφεραν πολλαπλά κέρδη. Διατηρούσαν αρκετά τη μπάλα στα πόδια τους και έφθασαν κοντά στην περιοχή των Δανών.

Το παιχνίδι είχε τα πάντα εκτός από το γκολ. Δυναμικές μονομαχίες, VAR, αμφισβητούμενες φάσεις, πάθος. Τα πάντα. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή όμως σφράγισε την απόλυτη ισοπαλία. 0-0!