Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Mundial QATAR 2022

To έπος της Σαουδικής Αραβίας «βούλιαξε» στην έρημο την Αργεντινή του Μέσι (vid)

Η λέξη σοκ είναι λίγη να περιγράψει αυτό που έζησε η Αργεντινή. Η Σαουδική Αραβία έκανε την έκπληξη των εκπλήξεων, νίκησε 2-1 και ξέρανε την ομάδα του Μέσι.

Ποιος περίμενε τέτοια πρεμιέρα για την Αργεντινή; Ουδείς! Η «Αλμπισελέστε» έζησε τον εφιάλτη στο πρώτο παιχνίδι της στο Κατάρ. Η Σαουδική Αραβία κοίταξε στα μάτια την φανταχτερή παρέα του Λιονέλ Μέσι και την κατατρόπωσε με δύο μαγικές γκολάρες. Αλ Σεχρί και Αλ Νταουσαρί παραβίασαν την εστία του Μαρτίνες και έγραψαν ιστορία για τη χώρα τους.

Η Αργεντινή ήθελε να ξεκινήσει με το δεξί την πορεία της στο φετινό Mundial και μπροστά της είχε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία. Η Σαουδική Αραβία δεν έμοιαζε ισχυρό εμπόδιο για την «Αλμπισελέστε» του Λιονέλ Μέσι όμως άλλο στα λόγια και άλλο στο γήπεδο. Η Αργεντινή ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι με τον Μέσι μόλις στο 3′ να απειλεί την αντίπαλη εστία. Το σουτ του Αργεντινού απομακρύνθηκε από τον τερματοφύλακα των Σαουδάραβων. Στο 8′ όμως ο Μέσι στην νέα του ευκαιρία δεν αστόχησε. Η Αργεντινή κέρδισε πέναλτι, το οποίο υποδείχθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης έπειτα από εξέταση της φάσης από το VAR.

Ο Μέσι πλάσαρε σωστά και άνοιξε το σκορ. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Σαουδική Αραβία βγήκε μπροστά. Δε φοβήθηκε τον αντίπαλο, αντιθέτως πίεσε αρκετά για την ισοφάριση έχοντας συχνές επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως να κάνει τη μεγάλη φάση.

Όλα όμως άλλαξαν άρδην στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48′ ο Αλ Σεχρί πάτησε την περιοχή των Αργεντίνων και με έξοχο πλασέ κέρδισε τον Μαρτίνες κάνοντας το 1-1. Πέντε λεπτά μετά ήρθε η ώρα της απόλυτης ανατροπής. Ο Αλ Νταουσαρί με εκπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα εκεί όπου ο τερματοφύλακας της Αργεντινής δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω από απλά να την ακουμπήσει.

Με το 2-1 στην πλάτη η σοκαρισμένη Αργεντινή έπρεπε να βγει μπροστά και να αναζητήσει ένα γρήγορο τέρμα προκειμένου να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η άμυνα της Σαουδικής Αραβίας όμως όσο περνούσε ο χρόνος τόσο έσφιγγε τον κλοιό. Όσο και να προσπάθησε η Αργεντινή δεν κατάφερε τίποτα. Στο τέλος η Σαουδική Αραβία πανηγύρισε μια ιστορική νίκη. Σε μπελάδες οι Αργεντινοί με το καλημέρα.