Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Mundial QATAR 2022

Κούντους, Κούντους και η Γκάνα είναι μαγεία – Την Νότια Κορέα στέλνει… στην Ασία (vid)

Η Γκάνα πέτυχε μια τεράστια νίκη κόντρα στην Νότια Κορέα επικρατώντας με 3-2, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κούντους! Τελικός κόντρα στην Ουρουγουάγη...

Τεράστια νίκη για την Γκάνα η οποία και επικράτησε με 3-2 της Νότιας Κορέας, βάζοντας βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση! Σπουδαίο ματς με τρελό ρυθμό και τον Κούντους να σκοράρει τα δύο γκολ της ομάδας του. Το πάλεψαν όσο δεν πάει οι Νοτιοκορεάτες, αλλά δεν τα κατάφεραν. Η Γκάνα θα δώσει τελικό κόντρα στην Ουρουγουάη για την πρόκριση!

Κάνε LIKE στη νέα σελίδα μας στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Η Νότια Κορέα ξεκίνησε δυναμικά το ματς και έψαξε το γρήγορο γκολ, κρατώντας τους Γκανέζους στην μικρή περιοχή. Ενδεικτικό το γεγονός πως είχαν 7 κόρνερ στα πρώτα 25 λεπτά.

Ωστόσο, η ομάδα του Μπέντο δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Γκάνας, η οποία και κόντρα στην ροή της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Στο 24′ ο Σαλισού εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των τυπικά γηπεδούχων και με σουτ από κοντά έγραψε το 1-0!

Η Γκάνα πήρε ψυχολογία μετά από αυτό το γκολ και κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο 35′ ο Κούντους με όμορφη κεφαλιά έκανε το 2-0 και ξέσπασε σε έξαλλους πανηγυρισμούς μαζί με τους συμπαίκτες του. Κακή αμυντική λειτουργία για την Νότια Κορέα….

Στο δεύτερο ημίχρονο ο κόουτς της Νότιας Κορέας έκανε αρκετές αλλαγές και κατάφερε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του! Έτσι βρήκε γρήγορα το γκολ που την έβαλε ξανά στο… παιχνίδι με τον Τσο στο 58′ να μειώνει σε 2-1 με κεφαλιά.

Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης ξανά με εντυπωσιακή κεφαλιά έκανε το 2-2 και έγινε… χαμός στις εξέδρες του σταδίου. με την Νότια Κορέα να επιστρέφει. Η Γκάνα όμως δεν τα έβαλε κάτω και απάντησε άμεσα, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα.

Στο 68′ ο Κούντους με το δεύτερο του γκολ στο ματς έκανε το 3-2 και η αναμέτρηση είχε ήδη γίνει… ροντέο. Στην συνέχεια η Νότια Κορέα πίεζε την Γκάνα για να βρει το γκολ της ισοφάρισης όμως εν τέλει δεν τα κατάφερε και το 3-2 έμεινε μέχρι το τέλος. Ένα από τα ομορφότερα ματς της διοργάνωσης μέχρι στιγμής.