Ισπανία

«Μανούλα» η Ρεάλ στις παρατάσεις με Ατλέτικο – Πρόκριση χάρη στην τριπλέτα της! (vid)

Η Ατλέτικο έμεινε από δυνάμεις και η Ρεάλ Μαδρίτης την απέκλεισε νικώντας τη με 3-1 στην παράταση. Τη Δευτέρα η κλήρωση των ημιτελικών.

Αν και χρειάστηκε το ημίωρο της παράτασης, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Copa del Rey. Οι «μερέγχες» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αριθμητική ανισορροπία λόγω της αποβολής του Σάβιτς και νίκησαν την Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-1 στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου». Θα μάθει αντίπαλο για τον ημιτελικό στις 30 του μήνα. Να αναφέρουμε ότι μόνο στους «4» υπάρχουν διπλές αναμετρήσεις. Ως τώρα η πρόκριση κρινόταν σε μονό αγώνα.

Ο Καρίμ Μπενζεμά έχει ξαναβρεί πλέον ρυθμό και «χτυπώντας» την κατάλληλη στιγμή για τη Ρεάλ Μαδρίτης, οδήγησε τους «μερένχες» σε ανατροπή και νίκη με 3-1 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης στην παράταση (1-1 η κανονική διάρκεια), χαρίζοντας στην ομάδα του τη μεγάλη πρόκριση στους «4» του Copa del Rey.

Κάνε LIKE στη σελίδα μας στο FACEBOOK και μάθε τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Σε ένα ακόμη ένα σπουδαίο ντέρμπι της Μαδρίτης, η «βασίλισσα» βρήκε τον τρόπο να «επιστρέψει» στο ματς (όπως έκανε προ ημερών κι απέναντι στη Βιγιαρεάλ) και να φτάσει στο 3-1, «ντουμπλάροντας» τις εφετινές νίκες της απεναντι στους «ροχιμπλάνκος» (ειχε νικήσει με 2-1 εκτός έδρας στο πρωτάθλημα).

Το γκολ του Μοράτα στο 19′ έβαλε έξτρα πίεση στη Ρεάλ, που δεν μπορούσε για ένα ημίχρονο να απειλήσει την σκληροτράχηλη άμυνα των φιλοξενουμένων. Όλα αυτά μέχρι την είσοδο του Ροντρίγο στο 69ο λεπτό, καθώς ο νεαρός Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης που έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα 30λεπτο.

Εκεί «μίλησε» η κλάση του Μπενζεμά και η ποιότητα του Βινίσιους Τζούνιορ, λίγο μετά την αποβολή του Σάβιτς στο 99′ με δεύτερη κίτρινη. Ο Γάλλος επιθετικός πήρε το «ριμπάουντ» στο 104′ από την προσπάθεια του Βινίσιους που κατέληξε στο δοκάρι και με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-1 για τη «βασίλισσα», ενώ ο Βραζιλιάνος έβαλε την τελική… πινελιά στο ματς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης.