Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!

Οι «αλεπούδες» έκαναν μια χαψιά τους «πετεινούς» με ξεγυρισμένη τεσσάρα! (vid)

Τεράστια νίκη από όλες τις απόψεις για τη Λέστερ που συνέτριψε με 4-1 την Τότεναμ και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Τη μια νικά ολόκληρη Μάντσεστερ Σίτι (1-0) και την άλλη πάει στο «Κινγκ Πάουερ» για να υποστεί συντριβή από τη Λέστερ! Οι «αλεπούδες» ήταν καταιγιστικοί στο καλύτερο παιχνίδι τους στην Premier League και διέλυσαν τους «πετεινούς» με 4-1. Έτσι, απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού ανεβαίνοντας στη 13η θέση. Από πλευράς της η ομάδα του Λονδίνου έμεινε στο -1 από την 4η Νιούκαστλ η οποία όμως έχει δυο παιχνίδια λιγότερα!

Μάλλον περισσότερο από όσο έπρεπε η Τότεναμ είχε το μυαλό της στον Άγιο Βαλεντίνο. Μιας και την Τρίτη στις 14 του μήνα θα παίξει στο «Σαν Σίρο» με τη Μίλαν για τον πρώτο αγώνα των «16» του Champions League.

Οι «αλεπούδες» του Μπρένταν Ρότζερς πέτυχαν τέσσερα γκολ σε δεύτερη σερί αγωνιστική, μετά το 4-2 επί της Άστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ, κι έφτασαν τις τρεις σερί, νίκες μετά και το 1-0 επί της Γουόλσολ στο Κύπελλο. Η Τότεναμ, αν και προερχόταν από το μεγάλο «τρίποντο» επί της Μάντσεστερ Σίτι και δύο συνεχόμενες νίκες, «προσγειώθηκε ανώμαλα» από την Λέστερ και περιμένει, πλέον, στραβοπάτημα της Νιουκάστλ στην έδρα της Μπόρνμουθ, έτσι ώστε να μην ξεφύγουν οι «ανθρακωρύχοι» στη κούρσα της 4ης θέσης.

Έκανε το λάθος να προηγηθεί η Τότεναμ

Μολονότι οι παίκτες των φιλοξενούμενων ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι τους ισοπέδωσαν. Ο Μπεντακούρ άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, όμως στο επόμενο τέταρτο η Λέστερ είχε ήδη ανατρέψει την κατάσταση, με τους Μεντί στο 23′ και Μάντισον στο 25′. Ο Ιχεανάτσο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με ωραία προσπάθεια έκανε το 3-1 και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη.

Στο 70′ ο Μπαρνς σκόραρε, αλλά μέσω VAR το γκολ του ακυρώθηκε. Το 4-1 έμελλε πάντως να είναι το τελικό σκορ, με τον ίδιο παίκτη να το διαμορφώνει με κανονικό γκολ αυτή τη φορά, στο 82ο λεπτό… Κακή εμφάνιση από την ομάδα του Αντόνιο Κόντε!