Primera División

Η Ατλέτικο ήπιε με το… μπουρί το αίμα της Βαλένθια!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε εύκολο έργο στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Βαλένθια, επικρατώντας με σκορ 3-0.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν είναι και η πιο επιθετική ομάδα που υπάρχει στη La Liga. Παρόλα αυτά οι «ροχιμπλάνκος» έχουν την ποιότητα και την καταθέτουν όταν βρουν κάποιον αντίπαλο με πολλά προβλήματα. Όπως η Βαλένθια για παράδειγμα.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν ανώτεροι από την αρχή ως το τέλος και έτσι επικράτησαν με σκορ 3-0 των «νυχτερίδων» στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Ατλέτικο Μαδρίτης κατέστησε σαφές στη Βαλένθια ότι εκείνη θα είχε τον πρώτο λόγο και αυτή θα έκανε ό,τι ήθελε στην αναμέτρηση. Και έτσι έγινε.

Οι γηπεδούχοι έμπαιναν πολύ δυνατά στις φάσεις και με αρκετή ενέργεια. Παρόλα αυτά έκαναν αρκετά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Όπως και οι φιλοξενούμενοι κάτι που βοήθησε την μπάλα να πηγαίνει πάνω- κάτω, αλλά, δεν υπήρχαν οργανωμένες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Ακόμη και έτσι, όμως, οι Μαδριλένοι βρήκαν τον τρόπο, αλλά και τον… δρόμο προς τα δίχτυα της αντίπαλης εστίας. Αυτό ήρθε από τον Γκριεζμάν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασίστ του Γιορέντε.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του «Τσόλο» ήταν ακόμη πιο αποφασισμένοι και πιο αποτελεσματικοί. Έτσι, μέσα σε μερικά λεπτά σημείωσαν δύο γκολ, κάνοντας το 3-0 με τη Βαλένθια να μην μπορεί να βρει τρόπο να αντιδράσει ή έστω να… απαντήσει στα γκολ των Καράσκο (49′) και Ντε Πολ (67′).

Έτσι, το 3-0 έμεινε ως το τέλος!