Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Serie A

Σέρβικη απόδραση της Γιουβέντους από το Μιλάνο – Τρίτη η Ίντερ με δεύτερη σερί ήττα! (vid)

Η Γιουβέντους νίκησε και εκτός έδρας την Ίντερ φέτος με 1-0, μετά το 2-0 του περασμένου Νοέμβρη, κερδίζοντας το Derby D' Italia.

Τέταρτη συναπτή νίκη σε Ιταλία κι Ευρώπη για τη Γιουβέντους. Η «Γηραιά Κυρία» ανεβαίνει τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά μετά το -15 που υπέστη. Βρίσκεται σε ανοδική πορεία ελπίζοντας για πάρσιμο ευρωπαϊκού εισιτηρίου μέσω του καμπιονάτο. Σήμερα έφυγε νικήτρια από το Μιλάνο επικρατώντας με 1-0 της Ίντερ για την 27η αγωνιστική της Serie A. Το γκολ του Κόστιτς από το πρώτο ημίχρονο, αποδείχθηκε αρκετό για τους φιλοξενούμενους ώστε να πάρουν διπλό στο «Τζουζέπε Μεάτσα». Νεύρα στο γήπεδο μετά το τέλος του αγώνα!

Η Ίντερ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι με δυο ευκαιρίες να χάνονται ελέω αποκρούσεων του Βόιτσεχ Σέζνι. Ο Πολωνός διεθνής τερματοφύλακας σταμάτησε τον Νικολό Μπαρέλα τόσο στο δεύτερο, όσο και στο 18ο λεπτό του ιταλικού ντέρμπι.

Στο 23ο λεπτό η Γιουβέντους εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που της άφησε η Ίντερ. Και αφού η γηπεδούχος ομάδα δεν σκόραρε σε δυο κλασικές ευκαιρίες, το έκαναν οι «μπιανκονέρι». Σκόρερ ο Φίλιπ Κόστιτς με ωραίο διαγώνιο συρτό σουτ με το αριστερό πόδι. Κανένα περιθώριο αντίδρασης του Ονάνα ο οποίος απλώς κοιτούσε την πορεία της μπάλας… Κόστιτς

Εν γένει το ματς δεν είχε πολλές συγκινήσεις. Η Ίντερ σαν να εμφάνισε σημάδια κόπωσης από τη μεσοβδόμαδη παρουσία της στο Champions League όπου απέκλεισε την Πόρτο. Βέβαια, πιο πρόσφατα έπαιξε η Γιούβε η οποία απέκλεισε με τη σειρά της τη Φράιμπουργκ στο Europa League. Όπως και να είχε, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι αρκέστηκε στο γκολ του Κόστιτς και πήρε σημαντικότατο διπλό στο Μιλάνο το βράδυ της Κυριακής.

Ένα διπλό που δημιουργεί ευρωπαϊκά όνειρα στην ομάδα από το Τορίνο. Έφτασε στους 41 βαθμούς και στο -4 από την έκτη, Αταλάντα. Ενώ από την πλευρά της η Ίντερ έμεινε στους 50 βαθμούς για δεύτερη συναπτή αγωνιστική (σ.σ. έχασε με 2-1 από τη Σπέτσια πριν 10 μέρες) και είδε τη Λάτσιο να την προσπερνάει αυτή την αγωνιστική (52 β.) και να βρίσκεται εκείνη στη 2η θέση και στο -19 από την πρωτοπόρο και μελλοντική πρωταθλήτρια Ιταλίας, Νάπολι.