Guardian: «Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται με 180 εκατ. ευρώ για δύο παιχταράδες»
Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Ligue 1

«Άγγιξε» την κούπα με 5αρα η Παρί του δαιμονισμένου Μπαπέ (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν σημείωσε άλλη μια νίκη (5-0 την Αζαξιό) και πλέον είναι ουσιαστικά... αγκαλιά με τον τίτλο του πρωταθλητή.

Ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στον τίτλο του πρωταθλητή Γαλλίας βρέθηκε η Παρί Σεν Ζερμέν. Με μπροστάρη τον Κιλιάν Μπαπέ συνέτριψε με 5-0 την πεσμένη Αζαξιό και άγγιξε την κούπα! Δύο γκολ ο Μπαπέ, ένα ο Φαμπιάν Ρουίθ και ένα ο Χακίμι. Το αυτογκόλ του Γιουσούφ και η απευθείας κόκκινη του Χακίμι «έκλεισαν» τον αγώνα.

Η «αγγαρεία» της Παρί Σεν Ζερμέν συνεχίζεται! Οι πρωταθλητές Γαλλίας υποδέχθηκαν το βράδυ του Σαββάτου την Αζαξιό στα πλαίσια της 35ης αγωνιστικής του Σαμπιονά. Ένα παιχνίδι με ξεκάθαρο φαβορί και αουτσάιντερ. Από τη μία η Παρί που πλησιάζει σε ακόμη έναν τίτλο για το πρωτάθλημα και από την άλλη η Αζαξιό που έχει ουσιαστικά αποχαιρετήσει την κατηγορία.

Οι Παριζιάνοι από το πρώτο λεπτό έδειξαν διάθεση να κυνηγήσουν το γκολ. Με τους Μέσι και Μπαπέ στην ενδεκάδα τους οι γηπεδούχοι έφθασαν γρήγορα μπροστά στην αντίπαλη εστία αναζητώντας το 1-0. Εν τέλει το βρήκαν στο 22ο λεπτό με το υπέροχο τελείωμα του Φαμπιάν Ρουίθ. Ο Ισπανός πάτησε στην αντίπαλη περιοχή και με τρομερό σουτ με το εξωτερικό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ξεκλειδώνοντας ιδανικά την άμυνα της Αζαξιό.

Το 1-0 κράτησε μόλις έντεκα λεπτά καθώς στο 33′ οι Παριζιάνοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα. Αυτή τη φορά δράστης ήταν ο Χακίμι. Η Αζαξιό ήταν κακή στην άμυνα και ταυτόχρονα άνευρη στην επίθεση της. Έτσι μοιραία το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 2-0 υπέρ της Παρί. Στο δεύτερο μέρος δράση ανέλαβε ο Κιλιάν Μπαπέ. Ο Γάλλος σούπερ σταρ με δύο γκολ στο 47′ και στο 55′ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του. Το δεύτερο του γκολ μάλιστα ήταν άκρως εντυπωσιακό. Τρομερό σουτ στην κίνηση, το οποίο τίναξε το τέρμα της Αζαξιό.

Το μαρτύριο της φιλοξενούμενης ομάδας όμως δεν είχε τελειώσει. Στο 73′ ο Γιουσούφ έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 5-0. Τέσσερα λεπτά μετά το ματς.. έσβησε λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Χακίμι.